Националният съвет на “Продължаваме промяната” взе решение, че без подкрепа на предложението за санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата формация “ДПС – Ново начало”, няма да бъдат водени преговори нито за председател на Народното събрание, нито за съставяне на редовно правителство, предаде БНР.
След повече от шест часа дискусии Националният съвет на ПП излезе с решение – позицията им остава непроменена, а към условията за санитарен кордон около Делян Пеевски и приемане на трите антикорупционни закони по ПВУ, добавиха и спиране на процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор и попълване на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет.
“Без подкрепа на санитарния кордон, който го заявихме вече, не можем да влезем в дискусии за председател на Народното събрание или каквито и да е следващи дискусии. Другото нещо, което се заяви от Националния съвет и ни даде твърд мандат – трябва да направим всичко възможно главният прокурор, който бъде избран, трябва да бъде избран от Висш съдебен съвет, който не е с изтекъл мандат”, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.
От партията допуснаха възможността ГЕРБ да не подпише предложената от ПП-ДБ декларация за санитарния кордон около Пеевски, но с уточнението – с подпис или не, условията, заложени в декларацията, да бъдат приети, стана ясно от думите на бившия премиер Николай Денков.
“Не е важна формата. Важното е какво пише в тази декларация, така, че ГЕРБ вместо да си измислят някакви оправдания, да кажат какво са готови да подпишат, така че да изпълним това, което има в това съдържание. Нас не ни интересуват думите. Това, което ни интересува, е да бъдат приети съответните закони, с които да бъдат премахнати бухалките, и да се възстанови справедливостта в България”, уточни Денков.
До този момент само от ИТН и от “Алианса за права и свободи” еднозначно са заявили, че биха подкрепили предложената декларация.
Решението дали ПП-ДБ ще издигнат свой кандидат за председател на Народното събрание или ще подкрепят друга номинация ще бъде взето утре на заседание на парламентарната група. То е част от плана за консолидиране на коалицията, така че да излъчва единни позиции.