Навършват се 35 години от началото на прехода към демокрация. На 10 ноември 1989 година на пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия Тодор Живков е освободен от поста генерален секретар на ЦК на БКП и като член на Политбюро на ЦК на БКП. На негово място е избран тогавашният външен министър Петър Младенов. По-късно Младенов подлага управлението на Живков на остра критика, като заявява, че то е довело страната до икономическа криза и фактически фалит.
Дaтaтa 10 ноември 1989 година cе възприeмa кaтo символичното нaчaлo нa прeхoдa нa Бългaрия към дeмoкрaция и пaзaрнa икoнoмикa, въпрeки чe eднoпaртийнaтa cиcтeмa нa БКП, кoятo прoдължaвa дa e eдинcтвeният ръкoвoдeн фaктoр в държaвaтa, e прeмaхнaтa eдвa нa cлeдвaщaтa гoдинa, a първитe рeaлни икoнoмичecки рeфoрми ca прeдприeти 15 мeceцa cлeд плeнумa, припомня БНР.
Междувременно през декември 1989 г. е учредена и първата опозиционна политическа формация – Съюзът на демократичните сили.
Шоколадови яйца с играчка, дънки, западни цигари, аудио и видео техника, дори кожух, са част от нещата, с които хората свързват магазините на “Кореком” у нас от времето преди 10 ноември 1989 година. Това показа анкета на БТА на столичната улица “Цар Калоян”, където някога е бил централният “Кореком”.
Веригата магазини беше “витрина към западния свят”, марка за качество, символ на престиж, си спомнят анкетираните. По думите на един от тях, хората, слизайки на гарата в София, знаели мавзолея, ЦУМ и “Кореком“.
Магазините за западни стоки срещу чужда валута съществуват в България от 60-те до 90-те години на миналия век. „Кореком“ е кантора за представителство и търговия, наименованието идва от френски език (Comptoir de Representation Commerciale), съставено от първите срички на всяка дума, се посочва в справка от архивите на БТА от 1993 година.