В първия работен ден на 51-ото Народно събрание всяка парламентарна група представи своите приоритети в специална декларация, изчетена от трибуната. Изключение направиха от групата на “ДПС – Ново начало”, чиито депутати отидоха да се видят с една от протестиращите групи пред парламента.
Народният представител Тома Биков от ГЕРБ-СДС започна декларацията си с думите, че резултатите от последните избори ясно показват, че единствената формация, без която е невъзможно съставянето на стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС. Ето защо Биков бе категоричен, че дори и да направят компромиси, от ГЕРБ-СДС не са готови на подмяна на вота на българските избиратели.
Депутатът начерта като възможен бъдещ вариант на управление – съставяне на коалиционно правителство с 4-годишен мандат, с ярки политически фигури от политическите формации. Той посочи, че от ГЕРБ-СДС няма да се крият зад програмно или експертно управление, тъй като така отговорността ще бъде размита и кризата на представителната демокрация ще се задълбочи.
Биков посочи, че като първа политическа сила ще предложат свой кандидат за председател на Народното събрание и ще очакват подкрепа от системните партии. На база на тази подкрепа ще направят анализ за възможностите за съставяне на редовно правителство и преодоляване на политическата криза.
Депутатът от ГЕРБ-СДС добави, че от парламентарната му група са убедени, че от настоящата криза може да се излезе само с общите усилия на системните партии в парламента, а не с извънсистемни решения, заклинания, лозунги и политически иновации.
Той призна, че очаква останалите партии да проявят отговорност и да превърнат доверието, което са получили, в аргумент за намиране на съгласие, а не в инструмент за задълбочаване на разделението в обществото. Биков бе категоричен, че това е единственият начин българското общество да получи позитивен дневен ред за развитие в сложната геополитическа и вътрешнополитическа ситуация, в която България се намира.
Николай Денков от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” (ПП-ДБ) започна декларацията на парламентарната си група с думите, че за първи път от 35 години демокрацията в България е поставена в непосредствена опасност. По думите му това се вижда не само от многобройните протести в първия ден на новото 51-Народно събрание и не само от поставените от години проблеми за завладените институции и тяхното използване за користни цели, а и от новото развитие в последните месеци, което атакува самите основи на демократична България – честните избори и запазването на основните права на хората.
Академик Денков добави, че от ПП-ДБ ще работят за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които показват с конкретни действия, че са готови да изпълнят приоритетите и задачите на коалицията.
Тук бившият премиер изброи основните приоритети на ПП-ДБ, сред които – изграждането на “санитарен кордон” около Делян Пеевски и неговата парламентарна група, а по-точно ограничаване на тяхното участие във формирането на мнозинства в избора на ръководни органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от парламента; програма за работа на Народното събрание с мерки, които спират разпада на институциите в България.
По отношение на стопирането на разпадането на институциите Денков уточни, че очаква прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор, провеждана от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат и въвеждане на забрана подобен съвет да взима ключови, дългосрочни, кадрови решения за конституционно установени органи.
Приемане на антикорупционни реформи, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост; избор от Народното събрание на членове на ВСС, въз основа на публични и прозрачни процедури.
Сред приоритетите на ПП-ДБ са и борбата с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани за корупция от партньорски за България държави, не могат да получават и да се разпореждат с публични средства и с публична държавна или общинска собственост.
Като следващи приоритети Николай Денков посочи създаване на временна парламентарна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата, свързани с провеждането на предсрочните парламентарни избори и изработване на предложения за законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори, както и търсене на политическо съгласие за промени в Изборния кодекс, които намаляват възможността за изборни измами.
Не на последно място Денков посочи, че от парламентарната му група ще се борят за отстояване на националните приоритети на европейско ниво – за приемане на България в Шенген и еврозоната в полза на българските граждани и на българския бизнес.
Председателят на “Възраждане” – Костадин Костадинов подчерта в декларацията си, че дори и да бъде съставено правителство без участието на неговата партия, то няма да бъде нито стабилно, нито дълготрайно, а освен това ще бъде съставено на базата на „престъпен ортаклък“.
Той направи рекапитулация на изминалите избори, отбелязвайки, че според него един милион избиратели са продали гласа си. Други четири милиона изобщо не са си направили труда да отидат да гласуват, демонстрирайки липса на интерес към собственото си бъдеще. Така само един милион и половина българи отишли да гласуват свободно по убеждение, като от тях за “Възраждане” своя вот дали 325 000 свободни българи, на които Костадинов специално благодари.
Лидерът на “Възраждане” набеляза четири възможни сценария за развитието на политическата ситуация в България: При първия – кабинет на ГЕРБ-ДПС и на някои други формации, като ПП-ДБ, плюс гласове на „продажни депутати“ от други политически формации; при втория – правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, както и други евро-американски групировки в България, но без ДПС; при третия – правителство без ГЕРБ и ДПС, което, по думите на Костадинов, математически е напълно възможно да се случи, тъй като всички партии, без посочените две формации, имат мнозинство в парламента.
При четвъртия сценарий – нови избори напролет. Костадинов завърши декларацията си с думите: Време е за „Възраждане“, да живее България!“
Председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров призова политическите сили в парламента да отстъпят от партийния си егоизъм. Той подчерта, че основната задача на парламентарната група на “БСП-Обединена левица” ще бъде връщането на доверието на гражданите към институциите.
Освен това той добави, че пред левицата в 51-ото Народно събрание има три основни теми: корупцията, промените в Конституцията и по-специално функционирането на съдебната власт и войната в Украйна, по повод на която уточни, че в България не можем да бъдем ястреби и имаме нужда от мир в реигона. По думите му за преодоляване на сегашната политическа криза е необходимо да се направи една крачка назад и три напред.
Зафиров добави, че не бива да се преминава и границата, свързана с принадлежността на България към Европейския съюз, заради което той посочи, че не вижда смисъл във вътрешното делене на големи демократи, нечии проксита, соросоиди.
По отношение на опцията – нови предсрочни избори – Зафиров предупреди, че ако се върви от избори към избори, партиите ще изчерпат и ресурса на твърдите си ядра, и последователите. Ето защо препоръча следващите избори да са поне тогава, когато законодателството бъде изчистено и се върне справедливостта в разпределението на властите.
В декларацията си Зафиров засегна и темата с протестите пред Народния театър по повод пиесата “Оръжията и човекът“, поставена от Джон Малкович. Според него става въпрос за огромен обществен разлом, за огромна гражданска енергия, която търси канал, за да избухне, защото отдавна не е била впрегната в нещо продуктивно.
Председателят на “Алианс за права и свободи” (АПС) Джевдет Чакъров обяви в декларацията си, прочетена от трибуната на парламента, че неговата група няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на “ДПС-Ново начало”.
Той добави и че на заседание на Централното оперативно бюро на ДПС са взели решение за подкрепа на декларацията на “Продължаваме промяната – Демократична България” за създаване на “санитарен кордон” около Делян Пеевски. По думите му тази декларация ще бъде крачка напред в утвърждаването на принципите, за които автентичното ДПС под ръководството на почетния председател д-р Ахмед Доган говори от месеци.
Депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) започна с думите, че държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза; че хаосът е пълен и че повечето от институциите ни са в тотален колапс. По думите му изминалите седми поредни избори са показали, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена.
Балабанов изрази съжаление и че днес вместо на дневен ред да са доходите на хората, е по-важно кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава.
Радостин Василев от партия “Морал, единство, чест” (МЕЧ) започна изказването си, цитирайки част от стихотворението “Към себе си” на Дамян Дамянов, което завършва с тезата, че човек, загубил всичко, не бива да губи себе си и да продава душата си. Той за пореден път призова за пълно касиране на изборите в името на справедливостта.
В същото време сред трите варианта за бъдеще пред 51-ия парламент – освен нови предсрочни избори и нова порочна сглобка срещу българския народ, която нарече “кабинет на дяволското гърло, който ще погълне всичко”, имаше и “максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата”, при който ще се носи споделена политическа отговорност с присъствието на ярки политически фигури. Василев подчерта, че при подобна опция ще бъде наложена четиригодишна карантина на модела Борисов и Пеевски.
С влизането на МЕЧ в Народното събрание започва нов етап от българската политика, подчерта Василев.