Налице са всички предпоставки за задвижване на САЩ към олигархична автокрация, смята Фиона Хил, притеснена от близостта между Мъск и Тръмп
Мъск е човек с космическо его, той ще стане първият трилионер в света и ще разполага с капитали, колкото средно голяма икономика в света. Никога след Втората световна война ситуацията в света не е била толкова сложна, тежка и непредсказуема. Тече опит за преразглеждане на световното лидерство на САЩ като водач на западната демокрация. БРИКС не представлява сериозен международен субект, но е силно акцентиран от руските пропагандни машини. Общият брутен икономически продукт на цялата тази група е 28% от икономиката на света. За сравнение САЩ и западните либерални демокрации произвеждат 57% от световната икономика, два пъти повече. Пазарът, който контролира западният свят е над 54% от световния, докато Русия контролира 3,2%, а целият БРИКС 28%. Прогнозата ми е, че тази група ще свърши по начина, по който затихна дейността на Шанхайската организация за сътрудничество, създадена също от Русия и Китай.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната и експерт по международна сигурност и геополитика.
Още от интервюто:
Задава ли се в САЩ олигархично-автократичен модел на управление, свързан с овладяването на главните институции от Републиканската партия?
Кои са четирите тежки международни проблема пред администрацията на Доналд Тръмп?
Фантом или реален фактор е групата БРИКС?
Какъв профил ще има екипът на Тръмп и ще се отличава ли вторият му мандат по нещо от първия?
Каква роля ще играе Илън Мъск в екипа на Тръмп, в управлението на Щатите и в глобалната политика?