Ята дронове влизат на въоръжение в Главна дирекция “Гранична полиция”, като съществена част от наблюдението по границата.
Дирекцията иска да закупи 30 безпилотни летателни системи, става известно от съобщение публикувано на сайта на Агенцията за обществени поръчки.
Безпилотните летателни системи (БЛС) ще бъдат използвани като тактическо техническо средство за наблюдение на държавната граница, както в регулярните гранични патрули, така и при наличие на предварителна информация за подготвящо се нарушение на държавната граница или движение на групи и транспортни средства на съседна територия, се посочва в мотивите към обявлението.
Процедурата е открита на 26 октомври, а крайният срок за подаване на офертите е 28 ноември. Прогнозната стойност на обществената поръчка е 500 000 лева без ДДС. В цената се включва гаранционно обслужване на дроновете и обучение на десет служители на гранична полиция за практическа работа с тях.
Безпилотните летателни апарати трябва да бъдат
с вертикално излитане и кацане,
да имат електронно-оптична система за наблюдение, включваща цветна и термовизионна камера, както и наземна контролна станция за управление (дистанционно управление) и приемане на видеоизображението от воденото наблюдение с инсталирана цифрова карта и софтуер за управление на полета.
Според спецификациите продължителността на полета на дроновете трябва да бъде минимум 30 минути, а максималната им скорост при безветрие – 40 км/ч. Те трябва да работят минимум при температури от 0 до 40 градуса.
До момента всички интегрирани системи за наблюдение в “Гранична полиция” се поддържат с европейски средства, от които са усвоени повече от 11 млн. лева. Необходимо е
допълнително финансиране в размер на най-малко 60 млн. лева
за поддръжка на интегрираните системи, нови ръчни и мобилни термовизионни уреди за наблюдение, 15 нови мобилни системи за наблюдение, оборудвани с технически средства от ново поколение, както и за безпилотни летателни апарати.
Интересът на “Гранична полиция” към дроновете не е от вчера. Както “Банкеръ” писа в началото на 2023 г. по повод поредната новина за използване на безмоторни летателни средства по границата,
дронове летят на хартия и наяве от години.
Още през април 2022 г. сме в трепетно очакване те да литнат. Тогава Главна дирекция „Гранична полиция“ обяви поръчка за доставка на пет дистанционно управляеми летателни системи, състоящи се от по два безпилотни летателни апарата с вертикално излитане и кацане, с цветни и термовизионни камери, наземни станции за управление със система за предаване и приемане на данни, автомобили с повишена проходимост за транспортиране на оборудването. Прогнозната стойност на мечтаната придобивка бе закована на 416 666 лв. без ДДС.
Играта на дронове обаче е с предистория от март 2021 г., когато “Гранична полиция” пак бе обявила подобна процедура, с прогнозна стойност почти 2.5 млн. лева без ДДС. Два месеца по-късно поръчката бе прекратена от възложителя с аргумент, че била възникнала необходимост от подобряване на техническата функционалност на дроновете, по препоръка на на Европейската агенция за гранична брегова охрана “Фронтекс”.
Тази година през март 2024 г. стана известно, че
в играта на дронове влиза консорциум с название „Морско конче”.
Консорциумът се договори да достави дронове на стойност 3,5 млн. лв. без ДДС, с с необходимото оборудване към тях за граничен полицейски патрулен кораб.
“Морско конче” е обединение от две фирми – „Телелинк Инфра сървисис“ ЕАД (с 90% дял в него) на Любомир Минчев и „Джи Ди Ар Системс“ (10%) на Мария Ангелова. Те предложиха системи за наблюдение на границата ни по въздух, които са произведени от испанската Alpha Unmanned Systems SL. – компания за аеронавигационно инженерство, която произвежда малки тактически хеликоптери UAV. “Морско конче” се нае да достави два броя безпилотни летателни системи, от които една корабна и една мобилна за нуждите на граничното наблюдение на морската ни държавна граница. Хеликоптерните UAV са задвижвани с гориво, могат да летят до 4 часа и да носят полезни товари с тегло до 4 кг.