Неотложни задачи са залегнали в дневния ред на народните представители от 51-ото Народно събрание, независимо, че те все още не са си избрали ръководство на парламента. Депутатите вече няколко мандата отлагат спешните задачи, но часовникът тик-така и е време да запреднат ръкави и да свършат малко работа.
В това Народно събрание депутатите сякаш са се вкопчили в това, кой ще вземе повече власт и тотално са се отдали на пазарлъци помежду си. За разлика от предишните парламенти, в този се оказва, че няма обичайната надпревара коя политическа сила първа ще внесе законопроекти – в първия работен ден на 51-ия парламент са постъпили само шест, всички от “Възраждане”.
Внесени са законопроекти за запазване на комплекса “Марица-изток”, за личния фалит, за изменение на законите за противодействие на корупцията и за съдебната власт, за промени в Наказателния кодекс, на АПК и други.
Сред внесените законопроекти е и Законопроектът на “Възраждане” за регистрация на “чуждестранните агенти”. Това се случва за четвърти път – нещо, което бе заявено и от лидера на партията Костадин Костадинов в края на предишния парламент. Той се закани, че от партията ще внасят законопроекта последователно и във всяко едно Народно събрание, независимо, че той се отхвърля от останалите политически партии.
Веднага след като си изберат председател и конструират групите си, новите 240 избраници трябва да решат дали да свалят имунитета на колегата си Джейхан Ибрямов. След 35 дни в ареста, той беше освободен миналия петък, за да положи клетва като народен представител в понеделник, 11 ноември. От прокуратурата вече поискаха имунитета му, добавено е и ново обвинение.
След безпрецедентните циркове с дърпане на шалтери и окупиране на трибуната в края на 50-ото Народно сърание, в крайна сметка сега, депутатите ще трябва да приемат пътната карта за климатична неутралност, която разписваше компенсиране и преквалифициране на работниците при затварянето на “Мариците” до 2038 година. За това в Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени 479 млн. евро, а България е единствената страна в ЕС без разработена глава REPowerEU.
По НПВУ са залегнали още 3 спешни закона за приемане, които блокират второто плащане. Това са Законът за защита на лицата, подаващи сигнали за корупция (бел. ред. – законопроектът беше приет, но след допълнителна поправка, Еврокомисията го върна за преразглеждане) и Законът за несъстоятелност на физическите лица.
Най-инфарктни изглеждат правилата за избора на Комисията за противодействие на корупцията. Вече два мандата ГЕРБ и “Продължаваме промяната – Демократична България” не могат да постигнат съгласие около тях. Правилата за антикорупционната комисия са залегнали и в декларацията на втората политическа сила в 51-ия парламент като условие за започване на разговори за председател на Народното събрание и за евентуално коалиционно правителство.
Депутатите трябва да приемат и промените на Министерския съвет в закона за 112, които също са сред изискванията по ПВУ.
Най-важната задача обаче е приемането на Бюджет 2025. Служебният кабинет изготви проектобюджет, който ще внесе в парламента, а финансовият министър Людмила Петкова вече започна разговори с политическите сили по параметрите му.