Излишък от 1 млн. барела на ден се очертава на глобалния пазар на суров петрол през 2025

Излишък от 1 млн. барела на ден се очертава на глобалния пазар на суров петрол през 2025

Излишък от 1 млн. барела суров петрол на ден на световните пазари прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ) през идната година заради продължаващия спад на търсенето от Китай, който компенсира въздействието на геополитическото напрежение в Близкия изток и на други места върху петролните котировки.

Петролното потребление на китайците – двигател на глобалните пазари на черно злато през последните две десетилетия, се свива шест поредни месеца – от началото на април до края на септември – и ще се увеличи през тази година с едва 10% от темповете на растеж през 2023-а, посочва МАЕ в месечния си доклад, публикуван на 14 ноември. И допълва, че пренасищането на пазарите по света ще е още по-сериозно, ако ОПЕК+ реши да изпълни плановете си да възстанови орязаната продукция когато представителите на групата се съберат на редовното си съвещание през декември.

В условията на тази продължаваща слабост на китайското потребление, петролните котировки се понижиха с 11% от началото на октомври въпреки продължаващата размяна на враждебни удари между Израел и Иран, защото търговците са пренасочили вниманието си към нарастващия добив на черно злато в американските държави, отбелязва МАЕ. Спадът вещае “добре снабден пазар през 2025-а”, по оценка на енергийните експерти на базираната в Париж организация.

“В условията на неизбежните рискове за предлагането, по-хлабав баланс би осигурил така необходимата стабилност на пазара, обърнат с главата надолу от пандемията от КОВИД-19, нахлуването на Русия в Украйна и, напоследък, повишаващото се напрежение в Близкия изток”, пише в анализа на агенцията.

Глобалното потребление на суров петрол ще се увеличи с 920 хил. барела на ден през тази година – по-малко от 50% от темповете през 2023-а – до средно 102.8 млн. баела на ден, прогнозира МАЕ. През 2025-а търсенето ще нарасне с 990 хил. барела на ден.

“Този ръст под 1 млн. барела на ден за тази и за идната година е отражение на по-ниските от нормалните глобални икономически условия след приключването на натрупаното следпандемично потребление”, става ясно от доклада на организацията. Експертите обясняват, че “бързото внедряване на технологии за чиста енергия също измества все по-интензивно черното злато в транспортните средства и генерирането на енергия”.

МАЕ прогнозира преди време, че търсенето на суров петрол в световен мащаб ще спре да се увеличава през това десетилетие заради прехода от изкопаеми горива към електрически коли и възобновяеми източници на енергия. Същевременно, докато потреблението се охлажда, доставките от държави производителки като Съединените щати, Бразилия, Канада и Гвиана, са напът да нараснат през тази и през идната година с 1.5 млн. барела дневно. В резултат, световното предлагане ще надхвърли търсенето с над 1 млн. барела на ден, дори 23-членната група ОПЕК+ да се откаже от плановете си да възстанови добива.

ОПЕК и приятели искат да възстановят произвежданите количества черно злато, които орязаха през 2022-а, но бяха принудени да отложат намеренията си за втори път през този месец заради неустойчивия пазар. В момента алиансът планира поредица от скромни месечни увеличения със 180 хил. барела дневно през януари 2025-а и ще се съберат на 1 декември да обсъдят отново решението.

Междувременно, секретариатът на ОПЕК призна със закъснение забавянето на търсенето и оряза с 18% тазгодишната си прогноза на четири последователни месечни намаления. Въпреки това, прогнозата от 1.8 млн. барела дневен ръст е грубо два пъти по-голям от този на МАЕ и е по-висок от предвижданията на мнозинството други пазарни наблюдатели.

В 13 ч българско време на 14 ноември фючърсните контракти на петрола сорт “Брент” за доставка през януари 2025-а се търгуваше за 72.56 щ. долара за барел. Американският лек суров петрол WTI за доставка през декември пък се предлагаше за 68.71 долара за барел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст