Meta беше глобена със 798 милиона евро (664 милиона британски лири) за нарушение на антитръстовото законодателство, като вгради Facebook Marketplace в социалната си мрежа. Европейската комисия заяви, че това е довело до “несправедливи търговски условия”.
В допълнение към глобата, Еврокомисията нареди на “Мета” да спре да налага тези условия върху други услуги. От компанията заявиха, че отхвърлят заключенията и ще обжалват.
Ръководителят на антитръстовото звено на Европейския съюз Маргрете Вестагер, заяви, че Facebook е възпрепятствал други доставчици на онлайн обяви.
“Компанията направи това, за да извлече ползи за собствената си услуга Facebook Marketplace, като й предостави предимства, които другите доставчици на онлайн обяви не можеха да постигнат”, добави тя.
Вестагер подчерта, че компанията “трябва да спре това поведение”, като ЕС призовава Meta да “се въздържа от повтаряне” на нарушението.
От компанията коментираха, че Еврокомисията не е представила “доказателства” за вреди, нито за конкурентите, нито за потребителите.
“Това решение игнорира пазарните реалности и ще служи единствено за защита на съществуващите пазарни лидери от конкуренция”, заявиха от Meta.
Решението е резултат от разследване, което Еврокомисията започна през 2021 г., след като конкуренти на “Мета” се оплакаха, че Facebook Marketplace ѝ дава несправедливо предимство. Компанията не е глобявана от ЕС за нарушение на правилата за конкуренция преди това, макар и да ѝ беше наредено да плати 110 милиона евро през 2017 г. заради подадени неверни данни при покупката на WhatsApp.
Комисарят по защита на данните в Ирландия също е глобявал “Мета” – с над 1 милиард евро, заради неправилно обработване на лични данни при прехвърлянето им между Европа и Съединените щати.
Компанията беше глобена и със сравнително малка сума от 50 милиона британски лири през 2021 г., когато британският орган за защита на конкуренцията (CMA) я обвини в умишлено нарушаване на правилата при опита й да придобие Gif-maker Giphy и накрая я принуди да продаде компанията.
Това решение идва в момент, когато регулаторите по света, включително в САЩ, вземат по-строг курс спрямо големите технологични компании, като американското правителство дори разглежда възможността за раздробяване на Google.
Четете още : Пчели спират проекта на Meta за първи AI център, захранван с енергия от АЕЦ.