САЩ включиха Южна Корея в списъка на наблюдаваните за валутни манипулации нации

САЩ включиха Южна Корея в списъка на наблюдаваните за валутни манипулации нации

Министерството на финансите на САЩ добави Южна Корея в “списъка за наблюдение” за валутни практики, в който остават и Япония и Германия, и разкритикува отново Китай за липсата на прозрачност на начина, по който управлява паричната си единица. В публикувания на 14 ноември валутен доклад, който подготвя два пъти годишно, финансовото ведомство прави също заключение, че “нито един основен търговски партньор на Съединените щати не манипулира обменния курс на своята валута спрямо щатската с цел да предотврати ефективни корекции на баланса на разплащанията или да спечели конкурентно предимство в международната търговия”.

За последен път министерството на финансите на Съединените щати лепна етикета на страна валутен манипулатор през 2019-а по времето на предишния мандат на Доналд Тръмп и това беше Китай. Пет месеца по-късно Пекин беше изваден от списъка след договорената двустранна търговска сделка. Докладът на финансовите експерти е последен за администрацията на президента Джо Байдън.

Новият списък на държавите под наблюдение за евентуални валутни манипулации остава като цяло същият както и публикувия през юни и включва Китай, Южна Корея, Япония, Германия, Сингапур, Тайван и Виетнам. Малайзия, която присъстваше в юнския анализ, липсва в новия.

Според закон, приет през 2015-а, на подробен анлиз се подлагат държавите, които отговарят на два от три критерия: двустранен търговски излишък над 15 млрд. щ. долара със СЪЩ, излишък по текушата сметка над 3% от БВП и постоянни едностранни интервенции на валутния пазар. Южна Корея е включена във въпросния списък заради значителен излишък по текущата си сметка и по двустранния търговски обмен с американците, по информация на финансовото ведомство.

Южнокорейският вон загуби 0.5% от пазарната си оценка към долара в ранната търговия на 15 ноември. Общата позиция на паричните стратези е, че валутният курс се определя от пазара, но определени стъпки или т. нар. “изглаждащи операции” могат да се предприемат при прекалено високи колебания. През април южнокорейските власти отправиха необичайно предупреждение към пазарните участници след като вонът потъна за кратко до ключово равнище.

Публикуваният на 14 ноември доклад анализира четири тримесечия до края на юни 2024-а. В последните дни щатският долар поскъпва заради растящите съмнения до каква минимална стойност Федералният резерв ще свали базовата лихва през идната година. Очакванията за по-бърз инфлационен ръст при президентския мандат на Тръмп, отчасти заради плановете за увеличение на митническите тарифи, подкрепи допълнително зелените пари от началото на ноември. Доларовият ръст оказва сериозен натиск върху нетните вносители на деноминираните в долари суровини като суровия петрол, както и върху държавите, емитирали доларов дълг.

Класифицирането на дадена държава за валутен манипулатор няма специфични или незабавни последици, но законът изисква от администрацията да се свържат с тези търговски партньори, за да премахнат посочения дисбаланс. Различни наказания, включително и недопускане до американски правителствени контракти, биха могли да се наложат година по-късно, ако “етикетът манипулатор” остане.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст