Кийр Стармър е за плащания към Виетнам и Ирак за намаляване на миграцията

Кийр-Стармър-Keir_Starmer_2024

Британският премиер Кийр Стармър смята за правилно решение идеята за плащания към страни, от които се регистрира приток на мигранти. Сред тези страни са Виетнам и Ирак, чиито граждани пресичат Ламанша в опити да стигнат до Обединеното кралство, пише The Times, цитирайки изявление на премиера.

Миналата седмица стана известно, че ръководителят на британското вътрешно министерство Ивет Купър иска да последва примера на Италия и да започне да плаща на тези страни милиони лири в замяна на предприемането на по-активни мерки за спиране на преминаването на мигранти през Ламанша. Твърди се, че

министърът преговаря с правителствата на редица държави, по-специално Турция и Виетнам,

както и с региона Кюрдистан (полуавтономен регион на Ирак), и споразумения с тях за „сътрудничество и сигурност” се очаква да приключат до края на годината. Поддръжниците на Ивет Купър казват, че сделките първоначално са били насочени към споделяне на разузнавателна информация и сигурност на границите, а не към „мерки за възпиране на хората да идват във Великобритания“, пише The Times.

Кийр Starmer подкрепи тази инициатива.

Той също така приветства идеята за сключване на допълнителни миграционни споразумения със страни като Албания. Премиерът каза, че планът му за спиране на нелегалната миграция включва „редица взаимосвързани действия“, отбелязвайки, че това не е област, „в която трябва да направим само едно нещо“. Той отбелязва, че единственият най-ефективен начин за спиране на трафика на хора през Ламанша е да се унищожат престъпните групировки, които прекарват хора.

През 2023 г.

броят на незаконните преминавания на границата с Европейския съюз достигна най-високото си ниво от 2016 г. насам,

съобщи европейската гранична агенция Frontex. През март тази година ЕС подписа споразумение с Египет, предвиждащо отпускането на тази страна на сума в размер на 7.4 милиарда евро. Според Брюксел инвестициите ще направят Египет по-привлекателна страна от гледна точка на икономическите перспективи, което ще принуди жителите ѝ и бежанците от други страни в региона да се откажат от плановете си да се преместят в Европа. 

Преди това подобни сделки бяха сключени с Турция, Тунис и Мавритания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст