Продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Официалното посещение е по покана на виетнамския му колега Лъонг Къонг, който встъпи в длъжност миналия месец. Това е първата официална визита за новоизбрания президент на социалистическата република.
Двустранните отношения с Виетнам са традиционно приятелски. Догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения.
Развива се активен политически диалог и широко секторно сътрудничество. През първите 6 месеца на 2024 година двустранният стокообмен е 125 млн. щатски долара, което представлява ръст от 9,8% спрямо същия период за 2023 година, предаде БНТ.
През 2023 година стокообменът ни достига близо 220 млн. щатски долара, като тенденцията за увеличение се наблюдава след влизането в сила на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам.
През последните години се забелязва повишаване на вноса у нас на стоки с висока добавена стойност като информационни машини, медицински инструменти и апарати и печатарски машини.
Задълбочаване на търговско-икономическите връзки и засилване на партньорството в сферата на образованието и науката ще са основен акцент в разговора между президентите на Виетнам и България.
България ще продължи да подкрепя усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, посочи Радев след среща с Къонг.
За България Виетнам е изключително важен партньор в региона на Югоизточна Азия, каза държавният глава, цитиран от БНР. “Моето официално посещение в навечерието на отбелязването на 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между нашите две страни е израз на нашата обща решимост за придаване на нова динамика в нашите отношения и издигането им до нивото на стратегическо партньорство. Съвместната декларация, която днес приемаме, е израз на общата ни политическа воля за нов етап в нашите отношения”, посочи още той.
Двамата президенти обсъдиха и възможностите за задълбочаване на икономическото сътрудничество между София и Ханой.
“Нашето търговско и икономическо сътрудничество следва да се задълбочава и да се диверсифицира, така че да съответства на нивото на регулярния диалог на най-високо политическо ниво. Набелязахме и конкретни важни стъпки за продължаване на това сътрудничество в области от взаимен интерес. С основен фокус върху инвестициите, енергетиката, информационните технологии, науката и образованието, отбраната, културата, спорта, земеделието, екологията и много други области”, заяви още Румен Радев.