288 хиляди мигранти годишно трябват на Германия до 2040-а

288 хиляди мигранти годишно трябват на Германия до 2040-а

Работната сила на Германия може да намалее с 10% до 2040-а без “значителен” приток на мигранти, констатира ново проучване, поръчано от Фондация Бертелсман. От него става ясно, че без ежегодния прилив на около 288 хил. опитни чуждестранни работници, германският пазар на труда ще се свие от сегашните около 46.4 млн. трудещи се до 41.9 млн. през 2040-а. А до 2060-а броят им може да падне до 35.1 млн. работници.

“Изтеглянето на родените между 1946-а и 1964-а от пазара на труда е огромно предизвикателство”, посочва Сюзън Шулц – експерт по миграцията в Бертелсман. Тя смята, че вътрешният потенциал на Германия трябва да се развие още и да се увеличи, но също че “този демографски обрат изисква мигранти”.

Според друг модел, основан на по-песимистични данни, на Берлин ще са необходими по 368 хил. чуждестранни работници годишно до 2040-а и впоследствие – по 270 хил. до 2060-а.

В момента трудовата миграция в Германия е под изискваните равнища и Шулц смята, че за преодоляването на този проблем трябва да отпаднат съществуващите бариери и да се подобрят условията на живот на мигрантите. Миграционните закони на най-голямото европейско стопанство бяха променени през 2023-а, за да улеснят наемането на квалифицирани чужденци на по-престижни позиции. А министърът на вътрешните работи Нанси Фезер обеща “най-модерния миграционен закон в света”.

В новото проучване на Фондация Бертелсман обаче се посочва, че тези чуждестранни работници няма да дойдат “без по-приветлива култура на местните власти и бизнес” и без “перспективата за дългосрочна заетост”.

Един пример, цитиран от новинарската агенция DPA, предлага повод за размисъл. Медията разказва за сирийски бежанец, напуснал родната си страна по време на гражданската война през 2016-а когато бил на 21 години, след което завършил университет в Западна Германия с бекелевърска и магистърска степени.

В момента, обученият от германците специалист по информационни технологии се мести в Швейцария. Той обяснява, че “е направил всичко възможно, за да бъде смятан за равен на другите, но е почувствал дискриминация и отхвърляне”. Сириецът разказва за очерняне в социалните кръгове и за почасова работа в очакване на подходяща работна оферта, която никога не е получил. И резюмира, че е искал да бъде третиран като равен, но не е готов да проси за това.

За Шулц този случай “не е аномалия и Германия не може да си позволи подобно отношение и трябва да стане по-атрактивна”.

Според анализа на експертите, ефектът от свиващия се пазар на труда и нуждата от повече мигранти, които да запълнят дупката, ще се усеща по различен начин на територията на Германия.

Средната редукция от 10% вероятно ще се отнася до най-гъсто населената провинция Северен Рейн-Вестфалия, докато по-слабите в демографско отношение райони на Тюрингия и Саксония-Анхалт в бившата Източна Германия и по-малките провинции като Саарланд на границата с Франция ще са още по-потърпевши. И дори традиционно по-преуспелите южни райони на страната като Бавария и Баден-Вюртемберг, няма да останат незасегнати.

Негативното въздействие върху големите градове като Хамбург и Берлин, които вече се възползват от високите миграционни равнища, ще е по-слабо, според проучването на Бертелсман.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст