АПС предлага пак пенсии за репресираните

АПС предлага пак пенсии за репресираните

Втори опит за въвеждане на пенсии за репресираните от тоталитарния режим прави Алиансът за права и свободи, след като не успя да го направи още като ДПС в компанията на ГЕРБ. Хората около Джевдет Чакъров предлага промени в Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Целта е те да получат право на пенсия за репресия при навършена пенсионна възраст по общия ред, но без изискване за трудова дейност и осигурителен стаж.

Предвидено е още преживелият съпруг да получава към пенсията си и пенсия за репресия, дори самият той да не е репресиран. Сегашната уредба също гарантира подобни плащания, но под формата на добавки към пенсиите. Идеята на вносителите е те да бъдат уредени като самостоятелен вид пенсия, която да бъде със значително по-висок размер, тъй като много от репресираните сега нямат право на пенсия. Причината е, че поради напускане на страната не отговарят на изискванията на закона, поради което не са им отпуснати и добавки.

Добавката е процент от средната пенсия за стаж и възраст и зависи от това колко време човекът е бил в затвор, трудово-възпитателни общежития и лагери. За хора, които са били до 6 месеца, имат право на 30% от средната пенсия за стаж и възраст, като процентът расте  и стига до 50 на сто за тези, които са били над 120 месеца. АПС предлагат най-ниската пенсия за репресия да бъде 45 на сто от средната пенсия за стаж и възраст за тези, лежали в лагери до 6 месеца, като процентът стига до 75 на сто. Тези, които са били интернирани, изселвани и заселвани по административен ред или са били нелегални до 12 месеца, се предлага да получават 15, а не 10 на сто от средната пенсия за осигурителен стаж и възраст, от 12 до 36 месеца – 22%, а не 15 на сто от нея, а над 36 месеца – 30 на сто вместо 20 на сто.

Според вносителите промените засягат около 6000 българи, репресирани и преживели  съпрузи, включително 1000 български граждани, репресирани при насилствената смяна на имената през 1984-1989 г. Изрично е посочено, че предлаганите промени ще натоварят държавния бюджет, тъй като размерът на разходите за пенсионно подпомагане на репресираните в резултат на тези промени ще се удвои, поради което новата пенсия следва да влезе в сила от следващата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст