Миналата седмица на търг в Англия аукционната къща Fellows продаде пръстен с цвете от сапфири и смарагди, който преди това е бил част от частната колекция на принцеса Маргарет, графиня на Сноудън.
Златният пръстен беше описан в аукционния каталог като състоящ се от “маркизно изрязаните сапфирени листенца, които обграждат кабошонен (кабошон – вид обработка на камъка) смарагд”, оформени във форма на “синьо-зелено цвете”.
Това не е първият път, когато този пръстен е предлаган на търг. След смъртта на принцеса Маргарет, той беше включен в продажбата на Christie’s, организирана от нейния син, настоящият граф на Сноудън. Тогава пръстенът със сапфири и смарагди беше продаден за 11 400 паунда, значително надхвърляйки скромната оценка от 300-500 паунда.
Има и физическо напомняне за покойната принцеса върху самия пръстен: нейната кралска монограма е гравирана от вътрешната страна на лентата. Точно кога и как Маргарет може да е придобила пръстена не е уточнено в каталога на Fellows или в бележките към лота от по-ранния аукцион на Christie’s, но новият аукционен каталог ни дава някои интересни факти. В прессъобщенията на Fellows се отбелязва, че “пръстенът със сапфири и смарагди е продаден с удостоверение за произход, както и копие от кореспонденцията между лорд Гленконър и принцеса Маргарет.
“Колин Тенант, 3-ти барон Гленконър, беше един от най-близките приятели на Маргарет, а съпругата му лейди Ан Кок беше една от придворните дами на принцесата. Интригуващо е, че в бележките на Fellows също се посочва, че “документите за произход включват и писмо до оригиналния купувач от лорд Гленконър и копие от аукционния каталог на Christie’s.”
Има още една кралска връзка с пръстена – или по-точно с кутията на пръстена, която също беше включена в лота на аукциона. Fellows споделят, че “зелената кожена кутия, която съпровожда пръстена”, имала ръкописно изписаното име “Доли” върху коприна на вътрешната страна на капака. “Доли” било фамилното име на пра-чичото на принцеса Маргарет – принц Адолфус от Тек. Той бил най-големият от тримата братя на кралица Мери и наследил херцогството Тек след смъртта на баща им през 1900 година. Шест години по-късно се оженил за лейди Маргарет Гросвенор, дъщеря на богатия херцог на Уестминстър. Те имали четири деца.
През 1917 г., по време на Първата световна война, Доли и Маргарет се отказали от своите германски кралски титли по молба на зетя си – крал Джордж V (1910-1936 г., първи монарх от Уиндзорската династия). В замяна той им предложил нови британски аристократични титли, правейки Доли първи маркиз на Кеймбридж. А той пък държал титлата до смъртта си – десет години по-късно през 1927 г., три години преди да се роди пра-правнучката му – принцеса Маргарет. Фактът, че кутията, придружаваща пръстена, е гравирана с името на Доли, поставя няколко възможности. Една от тях е, че пръстенът може да е принадлежал на Доли или съпругата му, и след това да е бил даден на принцеса Маргарет. Самият Доли не е могъл да купи пръстена като подарък за Маргарет, тъй като е починал преди тя да се роди, но може да е придобил пръстена като подарък за друг член на семейството (кралица Мери? Кралица Елизабета, майката на кралица Елизабета II?), който след това го е дал на Маргарет.
Когато пръстенът беше продаден на търга на Fellows миналата седмица, той не постигна същите висоти, каквито достигна на аукциона на Christie’s преди осемнадесет години. Ръководителят на международния отдел на Fellows за бижута Пол Грийър, заяви: “Радваме се, че търгът за пръстена със сапфири и смарагди на принцеса Маргарет беше успешен. След няколко бурни минути на наддаване, произведението постигна впечатляваща цена от 5200 паунда, намирайки нов дом при изискан колекционер.” Неизвестният купувач е бил онлайн участник чрез платформата Fellows Live.
Четете още : Фотопринт на William Eggleston беше продаден на търг за 1.4 млн. долара.