Ръководителят на дипломатическата служба на ЕС Жозеп Борел, шефът на Европейския съвет Шарл Мишел и 22 от 26-те комисари на първата ЕК Урсула фон дер Лайен подадоха оставки, завършвайки петгодишния си мандат. Втората Европейска комисия на Урсула фон дер Лайен започна работа на 1 декември. Тя е изправена пред нова геополитическа реалност и променящи се приоритети на блока. Европейският съюз се подготвя и за завръщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ през януари, който обеща да въведе високи мита.
Мандатът на Европейската комисия е пет години – до края на 2029 година.
Мощен балтийски блок
Естонката Кая Калас (на 47 г.) застана на поста ръководител на европейската дипломация, а литовецът Андрюс Кубилюс (бивш министър-председател на страната си) ще стане първият еврокомисар по отбраната в историята на Европейския съюз. По време на одобрението му от Европейския парламент, той обеща, че ще подготви ЕС за война с Русия, тъй като според него това ще предотврати такава война.
Нови лица
Новите членове на комисията са обединени от това, че са малко известни и нямат връзки и сериозна тежест на европейската арена. Много наблюдатели отдават това на личните качества на фон дер Лайен, която възнамерява да бъде единствената реална политическа фигура в Европейската комисия.
Военна независимост на Европа
В основната си реч пред Европейския парламент на 27 декември фон дер Лайен обеща, че нейният втори мандат начело на Еврокомисията ще включва засилване на военната независимост на Европа и ще осигури възможно най-тясното сътрудничество с НАТО, изправяйки се срещу Русия, за да защити „свободата и демокрацията“ и да подкрепи Украйна. Тя ще продължи да следва зелен курс с ускорени темпове и също така ще ускори инвестициите в нови технологии, предимно цифрови, за да настигне САЩ и Китай.
Основни тенденции
Експертите смятат, че основните тенденции в работата на новата ЕК ще бъдат затягане на контрола върху медийното пространство (като част от прилагането на Закона за цифровите услуги на ЕС) при деклариране на принципите за защита на свободата на словото, както и провеждане на строга протекционистична политика преди всичко срещу Китай.
Според някои експерти, ще се ускори процесът на централизация на властта в ръцете на Брюксел и отслабването на националните правителства, което също ще се обяснява с военните приготовления и подготовката за ново разширяване на Европейския съюз.
Функции и портфейли
Общо Европейската комисия има 27 членове – по един от всяка държава от Евросъюза. Европейските комисари не са представители на своите страни. Лобирането на националните интереси им е строго забранено, те трябва да работят „в интерес на целия ЕС“ в рамките на своите правомощия. Ако ЕС беше държава, а не международна организация, то функциите на Еврокомисията щяха да съответстват най-близо на функциите на правителството, а функциите на еврокомисарите щяха да съответстват най-точно на ресорите на ресорните министри.
Европейските комисари от една и съща държава обикновено получават различни правомощия в различните състави на Европейската комисия. Например, еврокомисарят от Унгария Оливер Вархели, един от петимата членове на комисията, останали от предишния състав, преди това беше еврокомисар по разширяването, а сега има ресора на еврокомисар по здравеопазване и ветеринарна медицина.
Останалите четирима от предишния състав са словакът Марош Шефчович, хърватката Дубравка Шуица, латвиецът Валдис Домбровскис и самата фон дер Лайен. Всички, с изключение на фон дер Лайен, ще получат нови функции.