Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще наложи 100% търговски мита върху стоки от страните от БРИКС, ако създадат нова валута или се откажат от долара.
“Идеята, че страните от БРИКС се опитват да се откажат от долара, докато ние стоим отстрани и гледаме, приключи. Ние изискваме ангажимент от тези страни, че няма да създават нова валута на БРИКС или да поддържат друга валута, която да замени могъщия щатски долар, в противен случай те ще се сблъскат със 100% мита и ще трябва да се сбогуват с идеята да продават на великия американец икономика”, пише той в Truth Social.
Тръмп твърди, че „всяка държава“, която се опита да намери заместител на долара за международната търговия, ще „се сбогува с Америка“.
Руският президент Владимир Путин, говорейки на пленарното заседание на Валдай на 7 ноември, заяви, че е твърде рано да се говори за единна валута на БРИКС, страните от асоциацията все още нямат такава цел. Според руския лидер, за да се говори за обща валута, е необходимо “да се постигне по-голяма интеграция на икономиките една с друга” и да се повиши “качеството на икономиките до определено ниво, така че те да бъдат много сходни, съвместими по качество , в структурата на икономиката един с друг”.
Понятието БРИК (станало БРИКС от 2010 г., BRICS) е въведено от Джим О’Нийл,
анализатор от инвестиционната компания “Голдман Сакс” в Ню Йорк, САЩ, през ноември 2001 година.
Наименование на тази група страни с влияние в международната икономика представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка (Brazil, Russia, India, China, South Africa). Използвана е алюзия чрез игра на думи (bricks = тухли).
Първоначално се предполага, че страните от БРИКС формират икономически блок или търговска асоциация, подобна на Европейския съюз. С течение на времето се появяват признаци, че „петте страни от БРИКС се стремят да формират политически клуб“ или „съюз“ и по такъв начин преобразуват „своята растяща икономическа власт в значимо геополитическо влияние“. Членовете на БРИКС се приемат като най-бързо развиващите се големи страни. Определящо за това е наличието в тях на важни за световната икономика ресурси
-Бразилия – богата селскостопанска продукция,
-Русия – най-големият в света износител на минерални ресурси,
-Индия – евтини интелектуални ресурси,
-Китай – притежател на евтини трудови ресурси,
-Република Южна Африка – природни ресурси (от 2010 г.).
В крайна сметка прогнозите са, че значителните размери на икономиките на тези страни в бъдеще ще им позволят да трансформират икономическия си ръст в политическо влияние, което ще доведе от своя страна до формирането на нов икономически елит. Страните правят стъпки за увеличаване на политическото си сътрудничество, главно за да могат да бъдат равностоен опонент на САЩ в основните търговски съглашения.