В МБАЛ „Добрич“, в деветия по големина град в България, президентът Румен Радев постави началото на 22-ото издание на „Българската Коледа“ – благотворителната инициатива, провеждаща се под негов патронаж.
Обявявайки старта на дарителската кампания, държавният глава подчерта, че за да бъде подобна инициатива успешна, най-важно е доверието в нея, а по-специално в лекарите – хората, които са в края на дарителския акт и оползотворяват финансовите средства.

Заедно със съпругата си Десислава Радева президентът посети отделенията по „Неонатология”, „Педиатрия” и обновеното Спешно отделение в МБАЛ „Добрич“ и проведе среща с ръководството на болницата, както и с медицински специалисти, работещи в лечебното заведение. В срещата участва и кметът на Добрич Йордан Йорданов.
Президентът определи основаната през 1866 г. болница МБАЛ „Добрич“ като здраво звено на българското здравеопазване и педиатрия. Той посочи, че именно в това болнично заведение, което е най-голямото за областта и където ежегодно се полагат грижи за хиляди български деца, призивът на „Българската Коледа“ ще звучи най-силно и истински.
По думите на Румен Радев „Българската Коледа“ е не само дарителска кампания, а обществено значима кауза, защото сплотява обществото и укрепва хуманните ценности.
Той бе категоричен, че „Българската Коледа“ е инвестиция в най-важния капитал на нацията – здравето на децата.
Президентът подчерта, че инициативата „Българската Коледа“ не отнема и не ограничава отговорността на държавата, но тя е силен морален еталон и коректив на институциите. Той добави и че тя е доказала, че с малко средства може да се постигне голям ефект.
От екипа на президента Румен Радев припомнят, че приключилата на 30 ноември 2024 година кампания на „Българската Коледа” 2023/2024, посветена на детската хирургия, е разполагала с бюджет от 3 230 000 лева.
При това нейно издание са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата до сега – става въпрос за 590 деца, чието лечение е било подкрепено със сумата от близо 1 345 000 лева.
Отделно от тази помощ в рамките на „Българската Коледа“ 2023/2024 общо 22 лечебни заведения от цялата страна са получили така необходимата им апаратура за активно лечение на обща стойност над 1 865 000 лева. Президентът изрази увереност, че с осигуряването на апаратурата българските лекари ще разширят своите възможности и ще могат да прилагат съвременни и високоефективни иновативни методи на лечение.
През кампанията 2024/2025 на „Българската Коледа“ се събират средства за високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение за следните отделения:
Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, която се нуждае от комплект за ригидна и флексибилна бронхоскопия за изваждане на чужди тела при деца и подрастващи под директен видеоконтрол с HD резолюция.
Отделението по детска урология към УМБАЛСМ “Н.И. Пирогов”, което се нуждае от ехографски апарат от най-ново поколение, с който ще се постигне точно диагностициране при лечението на деца на възраст от 0-18 години с вродени малформации на пикочополовата система.
УМБАЛНП „Св.Наум“ в София, която се нужде от апаратура за клинична лаборатория – система за биохимичен анализ, необходима за работата в клиниката по нервни болести за деца, за определяне на биохимични показатели и серумни нива на антиепилептичните противогърчови лекарства. Тези изследвания са от изключително значение за адекватното дозиране и правилното лечение на детските епилепсии и синдроми.
Клиниката по неонатология в „УМБАЛ-Д-р Георги Странски“ в Плевен, която се нуждае от апарат за азотен окис. Този апарат е предвиден да лекува тежка дихателна недостатъчност и ако го няма, новородените най-често загиват.
Клиника по детска гастроентерология към СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“ в София, която се нуждае от нов високотехнологичен експертен клас ултразвукова система с възможности за еластография и за контрастно усилена ехография, с цел определяне на стеатоза (натрупване на мазнини в черния дроб).
Първа детска клиника на УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна, която има нужда от цифров ехограф с високо качество на ехографския образ и специфични работни режими. Клиниката се нуждае и от реанимационни легла от модерен вид за обслужване на пациентите на място. Желаните реанимационни легла ще имат множество функции, включително за претегляне на лежащо болния пациент и за поставяне на дренаж с цел обработка и лечение на рана.
„Българската Коледа“ ще подкрепи и онези клиники по педиатрия в страната, които се нуждаят от портативни ехографи за бърза диагностика на спешни състояния при проблеми със сърце, бял дроб, корем и мозък.
Друга необходима апаратура, която ще осигури благотворителната кампания, ще са апаратите -СРАР – за дихателна реанимация, осигуряващи постоянно положително налягане в дихателните пътища. Тази техника цели подпомагане на дишането и е от особено значение за недоносените деца.
„Българската Коледа” има амбицията и да осигури апаратура за бърза диагностика преди изписване на антибиотична терапия. Бързата диагностика е един от подходите за ограничаване на антибиотичната резистентност. Причината – когато е ясна причината за заболяването, тогава и антибиотикът може да бъде приложен по-ефективно.
„Българската Коледа“ ще продължи да подкрепя и децата с хронични вродени заболявания, нуждаещи се от терапии с лекарствата Genotropin и Omnitrope. Тя ще осигури средства и за терапиите на деца, нуждаещи се от бифосфонати заради нарушена механичната устойчивост на костите.
„Българската Коледа” ще продължи да подкрепя и децата с нефротичен синдром, който, ако не се лекува, води до бъбречна недостатъчност. По-конкретно тя ще финансира терапията им със CellCept, която у нас не се покрива от Здравната каса.
Повече за кампанията „Българската Коледа“ може да намерите на нейния сайт.