Еврото поевтиня в първите часове на междубанковата си търговия на 2 декември заради нарастващата политическа несигурност във Франция, която държи под натиск европейските пазари. Акциите на технологичните компании поскъпнаха и качиха котировките и на борсовите индекси, а щатският долар се засили в очакване на седмицата, в която ще бъдат публикувани ключови данни за икономиката на Съединените щати, даващи насоки за перспективата на паричната политика отвъд Атлантика.
Зелените пари получиха допълнителен стимул от заплахата на бъдещия американски президент Доналд Тръмп, че ще обмитява със 100% вноса на всички страни членки на БРИКС, ако те се опитат да заменят щатската парична единица с друга валута.
По оценка на финансови анализатори, пазарните колебания през тази седмица ще се определят от два основни двигателя. Първият е влиянието на Тръмп, най-вече бъдещите фискални решения и очертаващите се търгвски войни. Вторият е крайният резултат от решението на паричните стратези на Федералния резерв за лихвените проценти на последното им за тази година официално заседание в средата на декември. Ако щатските централни банкери понижат лихвите и изпратят предпазливи послания за бъдещите си действия, това може да се окаже зелена светлина за някакъв вид “Коледен подем”.
Еврото отново се устреми към 1.05 щ. долара, а френските ценни книжа се очаква да продължат да поевтиняват заради риска от неизбежен колапс на френското правителство в условията на продължаващата битка на премиера Мишел Барние да договори разумни отстъпки преди на 2 декември да внесе за обсъждане в националния парламент бюджета за общественото осигуряване. Ако не успее, го очаква вот на доверие. Крайнодясната партия “Национален сбор” на Марин Льо Пен вероятно ще подкрепи вносителите му, освен ако “не се случи чудо в последната минута”, заяви председателят на политическата сила Жордан Бардела.
Към 10.50 ч българско време на 2 декември еврото се предлагаше срещу 1.0503 щ. долара – 0.7% дневен спад, след като успя да се изкачи до най-високите си котировки за последните седем дни в края на ноември. Фючърсните контракти на базовия френски борсов индекс CAC40 поевтиняха с 1.4% при откриването на борсовата търговия.
Ако кабинетът на Барние падне, натискът върху еврото ще се засили и то ще отслабне към повече основни търговске конкуренти, включително и към швейцарския франк, вещае Пол Макел – шеф на звеното за глобални валутни проучвания на “Ейч Ес Би Си”. Федералният резрв, от своя страна, е в центъра на вниманието в очакване на месечните данни за заетостта и безработицата в Съединените щати, които ще бъдат огласени на Никулден. Именно те ще насочат паричните стратези на институцията дали да понижат отново лихвените проценти на 18 декември.
Официални представители на щатската централна банка ще се изказват през тази седмица, включително и председателят й Джеръм Пауъл, който трябва да говори на 4 декември. Търговците предвиждат 66% вероятност за лихвена редукция на основната щатската лихва с 25 базови пункта през декември. Доларовият индекс, който следи резултатите на зелените пари спрямо шест основни валутни конкуренти, се повиши с 0.24% – до 106.28 пункта.
В Азия акциите на китайските компании получиха подкрепа от публикуваните на 2 декември силни данни за промишлената активност в частния сектор на страната. Хонконгският борсов индекс Hang Seng повиши пазарната си оценка с 0.65%, а основният борсов индекс на Континентален Китай – с 0.79 процента.
Щатските борсови индекси S&P 500 и NASDAQ Composite приключиха борсовата си търговия на 29 ноември с ръст, съответно от 0.56% и 0.83%, на нови рекордно високи нива.
Японската йена беше по-евтина с 0.27% – 150.13 за един щ. долар, в 11.27 ч българско време на 2 декември. От криптовселената – Ethereum се изкачи до най-високата си за последните шест месеца котировка от 3762.20 щ. долара, а Bitcoin се търгува в близост до 95,500 щ. долара след като на 22 ноември докосна 99,830 долара.
Златото остава под натиска на силния щатски долар след като загуби повече от 3% от пазарната си оценка през ноември – най-слабият месечен резултат от септември 2023-а насам.
Суровият петрол поскъпна след силните данни за китайския промишлен сектор и след като Израел поднови атаките си в Ливан въпреки споразумението за прекратяване на огъня. Фючърсните контракти на базовия сорт “Брент” за доставка през февруари се търгуваха за 72.38 щ. долара за барел (ръст от 0.75%), а на американскщия лек суров петрол WTI за доставка през януари – за 68.53 долара за барел (поскъпване с 0.78%).