Износът на руски суров петрол по море се е увеличил преди началото на обсъжданията на равнище министри на енергетиката на ОПЕК+ за производствената политика в първите месеци на 2025 година. Първите индикации са, че групата може да отложи за трети път изпълнението на плановете си да започне да връща на пазара част от изтеглените барели гориво. Средните количества черно злато за последните четири седмици (до 1 декември) са се увеличили с 50 хил. барела на ден.
Ръстът е съсредоточен в западните пристанища на Русия, където потоците от всички експортни терминали са се възстановили от подаваните в продължение на две седмици по-ниски от нормалните равнища. Барелите, които се товарят на ключовия тихоокеански терминал Козмино, бяха орязани от силни ветрове през част от миналата седмица, които редуцираха пратките с една трета.
Увеличението на общия петролен износ се случва преди началото на съвещанието на министрите на петрола на ОПЕК+, което ще започне на 5 декември след пренасрочването му от 1 декември. Анализатори очакват картелът да отложи за трети път плана си да възстанови оригиналните пазарни квоти на членовете си, които бяха орязани през април 2023-а.
Изминаха две години от налагането на западните санкции, целящи да редуцират приходите на Кремъл от износ на черно злато, но има слаби признаци, че те са ефикасни. Както беше планирано, петролните потоци от руски петрол не бяха забранени, но требваше да се продават с отбив и с таван на цените. Създаването на огромен сенчест флот от танкери, който изглежда надеждно имунизиран срещу забраните, обаче извади търговския оборот извън обсега на официалните власти в Съединените щати, Обединеното кралство и Европейския съюз.
Това принуди Западът да започне да наказва и трети страни, компании и индивиди, които не се съобразяват със санкциите. В резултат, Панама отне регистрациите на шест кораба, плаващи под нейния флаг, които бяха санкционирани през миналата седмица от Великобритания – дребен успех за нациите, наложили ограничения на експортната машина на Москва. Оторизираните органи в Лондон добавиха още 30 танкера към списъка от плавателни съдове, наказани за превоза на руско черно злато, 14 от които вече са със забрани от Вашингтон или Брюксел.
В тези условия, руските рафинерии са работили през ноември с най-високите си производствени мощности от три месеца насам след приключването на сезонните дейности по ремонт и поддръжка, което вероятно е оставило по-ниски петролни количества за износ.
Устройствата, следящи движението на плавателните съдове, са засекли общо 30 танкера, натоварени с 23.5 млн. барела руски суров петрол през приключилата на 1 декември седмица. Това количество е по-високо от ревизираните 19.5 млн. барела, превозени от 26 кораба през предишния седемдневен период.
Среднодневните петролни потоци през миналата седмица са скочили с 570 хил. барела – до 3.36 милиона. Ръстът се дължи основно на по-високите количества от западните руски пристанища и по-големия брой кораби, напускащи терминалите на Балтийско и Черно море и в Акртика. По-слабо променливите усреднени петролни количества за период от четири седмици също са нараснали до 3.13 млн. барела дневно – увеличение с 50 хил. барела от ревизираната стойност за сходния по срочност период до 24 ноември.
От началото на годината транспортираните по море барели руски суров петрол са били с около 60 хил. барела на ден или с 1.8% под средните за цялата 2023-а количества.
Москва отмени целевите си експортни количества в края на май и вместо тях предпочете да ограничи добива, в хармония с партньорите си от групата на държавите, произвеждащи черно злато от ОПЕК+. Целевото равнище до края на декември е да се произвеждат по 8.978 млн. барела дневно. Русия обеща също да направи по-дълбоки редукции на добива през октомври и ноември тази година, а след това – през март и септември 2025-а, за да компенсира по-високите изпомпани количества от договорените с ОПЕК+ в началото на 2024-а.
Приходите на Кремъл от експорт на черно злато са се увеличили при слабо намаление на средните за седмицата цени за основните руски петролни сортове, които са били компенсирани от по-силния износ. Брутната стойност на експортираните по море барели е нараснала с около 230 млн. щ. долара – до 1.5 млрд. долара през приключилата на 1 декември седмица. Средният размер на приходите за последните четири седмици е нараснал до грубо 1.41 млрд. долара седмично срещу ревизираните 1.39 млрд. долара за периода до 25 ноември.