Банките в Италия тръгват на битка, водени от звезден актьорски състав

Банките в Италия тръгват на битка, водени от звезден актьорски състав

Италия се очертава като консолидационна арена на европейските банки със множество сделки, които могат да променят националния банков сектор и да имат косвен ефект върху Германия, Франция и други държави.

Изненадващата оферта на “Уникредит” за поглъщането на “Банко БПМ” се появи седмици след като по-малкият местен конкурент предприе собствена акция за придобиване на финансови компании с предложението си да купи мениджъра на активи “Анима холдинг” и след като се сдоби с голям дял в “Банка Монте дей Паски ди Сиена”, пуснат за продажба от правителството.

Потенциалното обединяване на “Банко БПМ” и “Монте Паски” се счита за вероятния крайъгълен камък в плана на италианския кабинет да създаде трета голяма банкова група (след “Интеза Санпаоло” и “Уникредит”). “Уникредит” пък се опитва да се защити срещу появата на нов едър конкурент у дома докато чака как ще се развият събитията около германската “Комерцбанк”, в която италианците придобиха мажоритарен дял и планират евентуалното й поглъщане.

Офертите са привлекли вниманието и на други страни – от френската “Креди агрикол”, която е най-едрият инвеститор в “Банко БПМ”, до застрахователя “Унипол групо”, притежаващ дялове в банки и дал да се разбере, че има желание да получи участие и в “Монте Паски”. Освен тях на сцената гастролират и двойка богати фамилии, които отдавна играят активна роля в оформянето на света на италианските финанси.

Главните действащи лица са, както следва:

Андреа Орсел – главен изпълнителен директор на “Уникредит”

Ползващият се със славата на влиятелен търговец, Орсел помогна за промяната на европейския банков пейзаж през последните десетилетия. В момента той ръководи собствена институция и напира да изгради паневропейска банка и да съживи консолидационния апетит в сектора.

Офертата на “Уникредит” за “Банко БПМ” беше на стойност 10.1 млрд. евро когато беше обявена и би извела обедината структура пред най-голямата по размер на активите италианска банка “Интеза Санпаоло”. Предложението вече даде възможност на Орсел да затрудни плановете на “Банко БПМ” да придобие “Анима” и да получи по-голям дял в “Монте Паски” след като задейства клауза в италианския закон, която не позволява на мишените на поглъщания да вземат мерки в своя защита.

Другият опит на Орсел да придобие “Комерцбанк”, който бе заявен през септември, в момента е в задънена улица след като Берлин насрочи дата за предсрочни избори след два месеца. Потенциалната сделка би създала най-голямата банка в Германия, където “Уникредит” вече притежава “Хипоферайнсбанк”, и ще позволи на Орсел да разшири дейността си в Полша. Отпорът на мениджърите на германския кредитор и на германското правителство обаче усложниха неговите намерения.

Джузепе Кастана – главен изпълнителен директор на “Банко БПМ”

Кастана, който управлява третата по големина банка на Италия повече от десетилети, прекара последните няколко години в маневри за отблъскване на неприятелска оферта за поглъщане на “Уникредит” и на опитите на правителството да създаде нова банкова група около “Монте Паски”. В началото на ноември Кастана направи оферта на “Анима”, в която “Банко БПМ” е основен акционер. А малко след това придоби 5% дял в “Монте Паски” когато Рим пусна за продажба част от своите акции в банката.

За да успее, Кастана трябва да получи благоразположението на правителството, защото вторият по големина акционер на “Анима” са контролираните от държавата Италиански пощи. “Анима”, от своя страна, също купи дял в “Монте Паски” през ноември и ако двете компании се обединят, те ще имат около 9% участие в банката.

Джорджа Мелони – премиер на Италия

Италианското правителство под ръководството на Мелони би искало “Монте Паски” да се обедини с друг италиански кредитор, за да се създаде силна група в богатите северни региони на страната. Още повече, “Монте Паски” е най-старата банка в света и гарантирането на оцеляването й като италианска фирма е въпрос на национална гордост след продължилата с години държавна подкрепа за нея.

Управляващите искат и трябва да върнат “Монте Паски” в частни ръце и вече намериха купувачи, желаещи да придобият части от нея в лицето на “Банко БПМ” и “Анима”, както и на някои от най-богатите инвеститори на Ботуша. Последният ход на “Уникредит” обаче хвърли Рим в безизходица. Мелони подкрепя намерението на Орсел да купи германската “Комерцбанк”, но предупреди, че правителството има правомощия да се намеси в сделката за “Банко БПМ”, ако тя засяга националните интереси.

Филип Брасак – главен изпълнителен директор на “Креди агрикол”

Френската банка има собствени планове за разширяване на дейността си в Италия. Тя купи местния кредитор “Карипарма” през 2007-а и по-късно навлезе в управлението на активи, дребните, корпоративните и инвестиционните банкови услуги. През 2022-а французите изненадаха пазарите с разкритието, че притежават грубо 9% в “Баянко БПМ”, предизвиквайки спекулации, че ще направят оферта за поглъщане.

Делът на “Креди агрикол” в “Банко БПМ” и серията споразумения за дистрибуция (които по правило се използват като ниско рисков начин за разширяване на бизнеса на нови пазари и територии) превръщат французите в ключов играч в конфликта между италианските кредитори, както и в плановете на Рим за нова банкова група. Френската банка е водещ партньор в съвместните дружества с “Банко БПМ” за потребителски кредити и застрахователни услуги (без животозастраховане).

Поделението за управление на активи на “Креди агрикол” – “Амунди”, от друга страна разчита на “Уникредит” – ключов канал за предлагане на услугите му. Това споразумение е валидно до 2027-а, но Орсел не е доволен от условията и се опитва да ги предоговори. И ако предложи да удължи част от контракта, това би му помогнало да спечели на своя страна Брасак за плана да погълне “Банко БПМ”.

Франческо Гаетано Калтаджироне и фамилия дел Векио

Когато кабинетът на Мелони продаде част от дела си в “Монте Паски” през миналия месец, сред купувачите бяха и двама инвеститори милиардери, които отдавна играят активна роля в оформянето на италианските финанси. “Делфин” – холдинговата компания на фамилията зад производителя на слънчевите очила Ray-Ban “Есилор Луксотика” – купи около 3.5% дял, колкото и строителният предприемач и собственик на вестник “Месаджеро” Франческо Калтаджироне. Впоследствие Калтаджироне увеличи собствеността си до 5 процента.

“Делфин” притежава също и около 10% от най-големия италиански застраховател “Асикурациони Дженерали”, 20% от инвестиционната банка “Медиобанка” и грубо 3% в “Уникредит”. Калтаджироне също има едри дялове в тези дружества. Предвид историята им на инвеститори активисти, двамата милиардери със сигурност ще играят ключова роля за начина, по който ще се развие италианската банкова драма.

Алесандро Мелци д’Ерил – главен изпълнителен директор на “Анима”

Мелци д’Ерил има ограничени възможности да се противодейства на офертата на “Банко БПМ”, защото най-големите клиенти на италианския мениджър на активи са “Монте Паски”, “Банко БПМ” и Италианските пощи, като последните две компании са и най-едрите акционери на “Анима”.

Когато “Банко БПМ” направи предложението си за поглъщане на стойност 1.6 млрд. евро изцяло в брой, Кастана заяви, че е “уверен, че бордът на “Анима” ще го приеме като приятелска оферта”. В знак на разбирателство, “Анима” също взе участие в правителствената продажба на акции на “Монте Паски”.

Карло Кимбри – председател на “Унипол”

Кимбри, който се ползва със славата на голям стратег, разшири присъствието на “Унипол” чрез придобиването на големи дялове в “БПЕР Банка” и “Банка пополаре ди Сондрино”. БПЕР се смяташе за единствената алтернатива на “Банко БПМ” като партньор на “Монте Паски” за създаването на нов национален шампион.

През септември Кимбри обяви, че “Унипол” ще преразгледа възможността да купи малък дял в “Монте Паски”, ако тази сделка включва и споразумение за дистрибуция. Неговото послание беше отхвърлено от правителството, което предпочете да продаде на “Банко БПМ”. След което изникна препятствието “Уникредит”, което връща възможността на Кимбри да играе ключова роля в бъдещето на “Монте Паски”.

Карло Месина – главен изпълнителен директор на “Интеза Санпаоло”

Месина изненада анализаторите и инвеститорите преди няколко години с неприятелската си оферта за поглъщане на UBI Banca – акт, подобен на сегашното предложение на Орсел за “Банко БПМ”. Сделката превърна “Интеза” в най-голямата банка на Италия.

Месина заяви, че пазарният дял на неговата институция означава, че той не може да прави повече придобивания в страната и изключи опцията да се превърне в “бял рицар” за “Банко БПМ”. Като главен изпълнителен директор, осъществил множество сделки обаче, евентуална епизодична роля с негово участие няма да е изненадваща.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст