Служебното правителство предлага максималният осигурителен доход да се увеличи на 4130 лева

Доходите ни нарастват по-бързо от разходите, показват данните на НСИ

В проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 година служебното правителство предлага от 1 януари максималният осигурителен доход да се увеличи на 4130 лева. В момента се плащат осигуровки върху доходи до 3750 лева. Увеличението ще е с около 10%. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се също ще се вдигне и ще е равностоен на минималната заплата, която става 1077 лева от 1 януари следващата година. Няма да има промени в минималните осигурителни прагове по професии и икономически дейности. Размерът на осигурителната вноска също е без промяна.

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 година, ще се осъвременяват от 1 юли 2025 година с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, определен по швейцарското правило. По предварителни данни процентът се очаква да бъде между 8 и 9%. Точната стойност ще бъде определена след получаване на отчетните стойности за двата показателя – инфлация и осигурителен доход, предлага кабинета „Главчев“, предава БНР.

От 1 юли минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст и свързаните с нея минимални размери на пенсиите за трудова дейност също ще се увеличат с процента, определен по швейцарското правило. Така ще се процедира и с новият размер на социалната пенсия, която пък ще се определи от правителството с дата от 1 юли.

Няма да се увеличава таванът на пенсиите и той остава 3400 лева.

В политиката по разходите не се предлагат други промени, като ще се запазят размерите на всички обезщетения, изплащани от НОИ за майчинство, болнични и безработица на настоящите им нива.

Средният размер на пенсията на един пенсионер през следващата година се предвижда да достигне 975,64 лв. Номиналното нарастване е 10,5 на сто при среден размер 883 лева за тази година. Очаква се реален ръст на пенсиите от 7,9 на сто през 2025 година, при прогнозирана стойност на средногодишната инфлация от 2,4 на сто за следващата година.

В бюджета на общественото осигуряване са заложени разходи от 27,4 милиарда лева. Това е ръст от малко над 3 милиарда лева спрямо тази година. За пенсии е планирано догодина да се платят малко над 24 милиарда 114 милиона лева от общия бюджет или с 11,6 на сто повече отколкото пред тази година, като само юлското увеличение е допълнителен разход от над 1 милиард лева, а разходът за пенсии ще е 11,2% от БВП.

Не се променя и утвърдената схема за нарастване на възрастта и стажа за пенсиониране.

За мъжете трета категория труд възрастта ще е 64 години и 8 месеца, при стаж от 39 години и 8 месеца, а за жените съответно пенсиониране на 62 години и 4 месеца и необходими 36 години и 8 месеца стаж.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст