Глобално икономическо проучване показва, че в близките четири години – до 2028 г. включително, изкуственият интелект (ИИ) ще отнеме над 4 милиарда евро от приходите на композитори, на текстописци и на автори на аранжимент в глобален мащаб. Това ще стане, ако технологичните компании не бъдат регулирани по начин, който да не ощетява творците.
В същото време според прогнози пазарният дял на компаниите, които разработват инструменти за създаване на музика чрез „Gen AI“ (генеративен изкуствен интелект), ще достигне 16 милиарда през 2028 година или общо 40 милиарда евро за целия петгодишен период, изчислявано от 2024 година.
Проучването, измерващо икономическото въздействие на изкуствения интелект както в музикалния, така и в аудиовизуалния сектор, е първо по рода си. То е проведено от PMP Strategy и е поръчано от CISAC (Международната конфедерация на дружествата на автори и композитори, представляваща над 5 милиона творци).
То прави оценка на приходите на „Gen AI“ – на инструментите и на услугите, като целта е резултатите от проучването да послужат за основа при създаването на законова рамка за лицензиране на творческото съдържание, с което се обучава изкуственият интелект.
Според президента на CISAC – основателят на ABBA – Бьорн Улвеус – изкуственият интелект може да доведе до най-голямата революция в креативната индустрия, но това не може да се случва за сметка на правата на авторите, които са реалният икономически двигател на сектора.
Улвеус подчертава, че за творците от всяка сфера – от авторите на песни до режисьорите, от сценаристите до композиторите на филмова музика – изкуственият интелект има силата да отключи нови и вълнуващи възможности, но ако липсва регулация, „Gen AI“, това може да нанесе големи щети на творците и на тяхната кариера, препитание и качеството на създаваното съдържание.
Ето защо основателят на ABBA отправи призив законотворците в глобален мащаб да разработят необходимите разпоредби, с които да защитят човешкото творчество и култура в епохата на изкуствения интелект.
Представители на CISAC настояват да се осигури пълна прозрачност от страна на технологичните компании за произведенията, с които се обучава „Gen AI“, за да създава генеративно музикално и аудиовизуално съдържание.
От “Музикаутор”, които са членове на CISAC, уточняват, че разработването на правна регулация за изкуствения интелект ще бъде основната тема, която ще разискват представителите на 227-те организации за колективно управление на права, по време на световния форум на организацията през май 2025 година. За първи път той ще се проведе в София и негов домакин ще бъде именно “Музикаутор” – българското дружество на композитори и автори.