Войници на израелската армия, като част от операция в буферната зона на границата със Сирия, навлязоха на територия, контролирана от съседна държава, за първи път от 1973 година. Това бележи значителна промяна във външната политика на еврейската държава, съобщи The New York Times, цитирайки неназовани израелски официални лица.
На 8 декември израелските отбранителни сили официално обявиха разполагането на своите сили в буферната зона на границата със Сирия. По-конкретно, израелските сили установяват допълнителна зона за сигурност извън демаркационната зона от сирийската страна на планинската верига Хермон в Голанските възвишения.
Както отбелязва вестникът, коментар, направен на 8 декември от началника на Генералния щаб на израелската армия Херзи Халеви, че Израел е разположил „войски на сирийска територия“, потвърждава, че
израелските военни са се преместили отвъд буферната зона.
„Разполагането на войски извън демилитаризираната зона в Сирия бележи значителна промяна в политиката на Израел, тъй като това е първото нахлуване на израелските сили на сирийска територия след споразумението за прекратяване на огъня от 1974 г., което сложи край на войната между Израел и Сирия“, пише вестникът.
Иранският президент Масуд Пезешкиан осъди действията на Израел, като призова всички страни в Близкия изток да предотвратят по-нататъшната израелска експанзия в региона. Русия поиска консултации в Съвета за сигурност на ООН за Сирия, които може да се проведат на 9 декември. Един от въпросите в дневния ред ще бъде ситуацията около Силите на ООН за наблюдение на разединяването в окупираните от Израел сирийски Голански възвишения (UNDOF). Израелският премиер Бенямин Нетаняху твърди, че разполагането на войски в буферната зона е отбранителна и временна мярка.
Голанските възвишения, които принадлежаха на Сирия, бяха превзети от Израел
по време на Шестдневната война от 1967 година. През 1981 г. Кнесетът (парламентът на Израел) прие закон, който едностранно обявява суверенитета на еврейската държава над тази територия. Резолюция 497 на Съвета за сигурност на ООН от 17 декември 1981 г. обявява анексията за невалидна.
Голанските възвишения са слабо населена и хълмиста област в Близкия изток. По силата на международното право принадлежат на Сирия, но от 1967 г. са окупирани от Израел, вследствие от т.нар. „Шестдневна война“, известна също и като „Третата арабско-израелска война“. От 1981 г. в областта са в сила и израелските закони.
Голанските възвишения имат огромно стратегическо значение както за Сирия (обусловено от близостта им до Дамаск), така и за Израел (заради водните източници и военния контрол над северната част на еврейската държава). Най-високият връх на израелска територия e връх Хермон (2224 м), който се намира в тези възвишения. Оттам има възможност за визуален контрол на цял Северен Израел, което при евентуално изтегляне без трайно уреждане на отношенията с Дамаск крие сериозни стратегически рискове. Според израелската гледна точка, пълното или частично изтегляне на Израел от Голанските възвишения трябва да бъде предшествано от сключването на мирен договор между Израел и Сирия и пълното уреждане на спорните въпроси, особено тези, които касаят водоснабдяването на региона, сигурността и борбата с тероризма.