В парламента едни честитят за Шенген, други недоволстват, а трети спорят чия е заслугата

франция граница шенген

Новината за приемането на България и Румъния в Шенген по суша от 1 януари 2025 г., след 17 години чакане, бе приета с разнопосочни коментари в Народното събрание. Едни ликуваха, други недоволстваха, а трети поспориха, чия е заслугата за този исторически успех на страната ни.

Първи по темата се изказаха от парламентарната група на ГЕРБ. Депутатът от първата политическа сила в настоящия парламент Георг Георгиев заяви, че това е едно голямо постижение и успех за България, което е чакано дълги години. “Позитивите са подчертани – икономически, политически, доказателство за това, че България изпълни много отдавна всички критерии, необходими за това да стане част от Шенгенското пространство. Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото, политическото, стопанското сътрудничество в Европейския съюз. Така че, с това очакваме не само огромни ползи за икономиката, но също така и за туризма, и за транспортния бранш“, коментира той.

Приемането ни в Шенген по суша бе приветствано и от “Продължаваме промяната – Демократична България”.

Без съмнение пълноправното ни приемане в Шенген е най-значимото постижение по европейския път на България, след приемането ни в ЕС през 2007 година. Едва след идването на власт на кабинета “Петков” започнаха решителни мерки за борба с корупцията. През 2021 г. България доброволно заложи антикорупционните реформи в Плана за възстановяване и устойчивост като условие за получаване на европейски средства, за да сме сигурни, че напредък в тази посока ще има, независимо кое управление ще е на власт. Едва тогава бившият премиер на Нидерландия Марк Рюте даде знак, че неговата страна може да открехне вратата на България към Шенген, ако страната продължи по този път. Влизането в Шенген беше ключов приоритет и при последния редовен кабинет на “Продължаваме промяната-Демократична България”, изтъкна Николай Денков.

Той увери, че страната ни, заедно с европейските партньори, ще намали още повече нелегалната миграция и рисковете за националната сигурност през следващите месеци и години. В края на изказването си народният представител призова ГЕРБ да приемат останалите закони по Плана за възстановяване и устойчивост, а Костадин Костадинов – да спре да плаши хората с вълни от нелегални мигранти.

“Възраждане” е сред върлите противници на Шенгенското пространство, като тази им позиция бе затвърдена и днес. Партията смята, че махането на контрола по границите, застрашава страна ни от вълна от нелегални мигранти.

Г-н Денков, искате ли да отидете да живеете в село Крайново? Знаете ли къде се намира то? Ще ви обясня – в община Болярово, на границата с Турция. Затова се казва Крайново, защото пътят свършва там. Намира се на по-малко от километър от границата и всяка вечер оттам минават нелегални мигранти. Знаете ли как им казват хората, които живеят там? Наричат ги муджахидини, талибани, но може да им викат “денковчета”, защото такива като вас и хората, които управляват през последните години, направиха така, че българската граница да е пробита като швейцарско сирене“, отсече Костадинов в отговор на призива на Николай Денков.

Според лидера на “Възраждане”, членството на страната ни в Шенген е едно унижение, защото така сме признали, че не можем да пазим границите си и трябва да приемем помощ от Австрия, Унгария и Румъния по отношение на охраната.

Турция не е част от Шенген и от Европейския съюз, затова граничният контрол с югоизточната ни съседка остава.

Георг Георгиев пък отговори на Денков, че България е изпълнила критериите за влизането ни в Шенген още по време на управлението на ГЕРБ и първото правителство на Бойко Борисов.

Съпредседателят на “Продължаваме промяната – Демократична България” Кирил Петков поздрави българите за новината през “Фейсбук”.

Поздравявам всички българи, че вече сме част от Шенгенското пространство! По-лесен износ за българските производители, повече работни места, спестяване на стотици часове чакане за всеки българин. Благодаря специално и на Марк Рюте, който след толкова години недоверие към предишните правителства на България се довери на моя кабинет и на кабинета на Николай Денков миналата година“, написа той в социалната мрежа.

Коментар по темата дойде и от най-малката партия в Народното събрание – “Морал, единство, чест” (МЕЧ).

Не сме в еуфория от това, което се случва. Естествено то е плод на заслужена дългогодишна работа, но в конкретния исторически момент се притесняваме изключително много дали това не е свързано с войната в Сирия и дали някой не иска набързо да ни приеме, за да станем пункт наистина за мигранти“, коментира лидерът на МЕЧ Радостин Василев в кулоарите на парламента.

Той посочи, че в момента ГЕРБ и “Продължаваме промяната” си разменят реплики на тема кой повече е направил за приемането ни в Шенген, но според него този въпрос не вълнува кой знае колко българското общество.

Василев се съгласи с това, че новината е положителна за транспортния бизнес и за комуникациите в рамките на ЕС, но отбеляза, че е изключително притеснителна от гледна точка на това какво следва оттук нататък.

Според съпредседателя на ПГ на “БСП – Обединена левица” Борислав Гуцанов пълноправното членство в европейското безвизово пространство ще се отрази положително на страната ни, защото най-малкото границите ще бъдат много по-свободни.

Влизането в Шенген е изключително закъсняло за България, коментира от кулоарите на парламента председателят на ПГ на “Има такъв народ” Тошко Йорданов и добави, че страната ни отдавна е изпълнила всички искания.

От наша гледна точка има известен проблем, защото миналият кабинет “Денков” прие, като част от приемането ни в Шенген, едни условия, които нямат нищо общо с изискванията. Говоря за безконтролното връщане на мигранти в първата страната, която ги е регистрирала. Би било проблем за страната ни, ако започне да се изпълнява. Нашата парламентарна група няма да си промени мнението, че всеки нелегално влязъл трябва да бъде депортиран“, коментира Йорданов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст