Сметната палата сезира международната професионална общност заради заплаха за независимостта ѝ

Сигнал за бомба затвори една от сградите на Сметната палата

Сметната палата ще сезира международната професионална общност във връзка със заплаха за нейната независимост. Причината е внесен законопроект, който цели да отнеме правото на председателя на одитната институция сам да номинира своите заместници. Вместо това се настоява предложенията да се правят от Народното събрание.

Ръководството на институцията ще поиска от Инициативата за развитие на Международната организация на Върховните одитни институции ИНТОСАЙ да бъде стартирана процедура по Механизъм за бързо застъпничество за независимостта на Върховните одитни институции.

Това е утвърдена процедура, която членовете на международната организация могат да използват, когато са нарушени фундаменталните принципи за независимост на Върховните одитни институции, посочват от Сметната палата.

Решението е взето във връзка с внесения на 10 декември 2024 г. в 51-ото Народно събрание законопроект за изменение на Закон за Сметната палата. Предлаганите промени целят да се отнеме от председателя на институцията правото му да предлага на Народното събрание своите заместници, както е било до момента. Вместо това се предлага да се замени с директно номиниране и избор на заместник-председатели от Народното събрание.

Вносители на исканите законодателни промени са “Продължаваме промяната – Демократична България”.

Подобен законопроект бе внесен и на 5 август 2024 г. в 50-то Народно събрание. Предложението за промяна на модела за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата и в двата случая идва след промяната в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, съгласно която заместник-председателите на Сметната палата също могат да бъдат назначавани за служебен министър-председател. В този смисъл, не може да не направи впечатление очевидното желание заместник-председателите на Сметната палата да бъдат определяни директно от Народното събрание по политически, а не по професионален признак, посочват от отидната институция.

На този фон на вчерашното правителствено заседание беше одобрен Закона за Българската народна банка, които предвиждат управителят или подуправителите на БНБ да подадат оставка, в случай, че се съгласят да бъдат назначени за служебен министър-председател.

Ръководството на Българската народна банка, заедно с ръководството на Сметната палата, председателят на Народното събрание и омбудсмана са част от тесния списък на потенциалните лица, между които президентът може да избира за служебен премиер. Те бяха въведени с последните поправки в Конституцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст