Ще изграждат национална архитектура за киберсигурност

Ще изграждат национална архитектура за киберсигурност

Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров обяви, че започва изграждането на национална архитектура за киберсигурност в България, която ще обхване административните органи и операторите на обществени услуги. Министърът обяви това по време на церемония, на която бяха подписани четири споразумения между български компании и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA). Едно от споразуменията е между „Информационно обслужване“ и американската агенция и има за цел подобряване на киберзащитата в държавната администрация.

Агенцията ще предостави техническа помощ за изграждането на архитектурата за киберсигурност и ще улесни внедряването на най-добрите практики в областта. Мундров поясни, че част от системата ще бъде Център за киберзащита, който ще бъде отговорен за наблюдението и реакциите при киберинциденти. Според него с тези мерки България ще се утвърди като надежден партньор на НАТО и Европейския съюз.

Министърът подчерта, че в съвременния технологичен свят киберсигурността е от изключително значение за защитата на данни и услуги в публичния сектор. Въпреки предимствата на новите технологии, те водят и до нови заплахи, като киберзаплахите вече са част от ежедневието ни. А въпросът не е дали ще се случат инциденти, а кога и как сме подготвени за тях.

Мундров акцентира и върху необходимостта от изграждането на по-ефективна и централизирана система за киберсигурност.

Американската агенция за търговия и развитие ще подпомогне също Българския енергиен холдинг, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и Информационно обслужване за подобряване на процесите в областите енергетика, транспорт и киберзащита в държавната администрация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст