Toyota пусна електрически вариант на кросоувъра Suzuki e-Vitara

Toyota електрически кросоувър Urban Cruiser

Toyota Motor Corporation представи новия изцяло електрически кросоувър Urban Cruiser за европейския пазар, където ще бъде пуснат в продажба през 2025 година. Моделът се оказа копие на Suzuki e-Vitara, първата електрическа кола на марката, представена през ноември и разработена от индийското подразделение на Maruti Suzuki.

Toyota Urban Cruiser се различава от своя близнак само по дизайна на предната броня, а оптиката остава непроменена. И двата модела са изградени на платформата Heartect-EV (модифициран камион e-TNGA от Toyota).

Размерите на Urban Cruiser са същите като тези на е-Vitara: дължината е 4.28 м, а разстоянието между осите – 2.7 метра. Въпреки компактните размери, от Toyota твърдят, че интериорът на кросоувъра е толкова просторен, колкото този на среден автомобил SUV.

toyota elektricheski krosouvar urban cruiser 1

Разлики в технологията също няма. Базовата версия на Urban Cruiser е оборудвана с един електродвигател отпред, произвеждащ 144 к.с. (189 Nm), „средната“ версия произвежда с 30 к.с. повече мощност.

Флагманската двумоторна модификация с пълно задвижване развива 184 к.с. и има система, която може да симулира блокажи на диференциала. Капацитетът на батерията варира от 49 до 61 kWh. Информация за разстоянието, което може да се измине с едно зареждане, както в случая на Suzuki, все още не е обявена.

Toyota планира да постигне нулеви емисии на CO2 в Европа до 2035 г. и пълна въглеродна неутралност до 2040 година. Според плана, гамата от автомобили на японската компания ще включва 15 „зелени“ модела до 2026 година.

„Тойота Мотор“ е най-голямата автомобилна корпорация в Япония.

Разположена е в град Тойота, префектура Айчи. Компанията развива успешно финансови услуги и няколко други направления в различни промишлени отрасли. „Тойота“ е основен член на „Тойота Груп“. Логото й е стилизирана тъкачна совалка и е свързано с това, че в началото компанията е произвеждала тъкачни станове.

Компанията е представена в Европа чрез Toyota Motor Europe (създадена през 1963 г.), регионалната централа на „Тойота“ в Европа.

В България официален вносител и представител на Toyota e българската компания „Тойота Балканс“ ЕООД – София – собственост на мултинационалния автомобилен дистрибутор, корпорацията Inchcape plc, чийто централен офис е в Лондон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст