Данъчната амнистия: Имал бол пари, дал

пари

Финансовото министерство се зарече, че бюджетът за 2025 г. ще бъде с дефицит в рамките на 3%, колкото е по Закона за публичните финанси. За да се случи това обаче трябва да се намерят пари, за да се запуши дупката от 18 млрд. лева. Много по-лесно, разбира се, е това да се случи чрез натъкмявне на приходите със съмнителен резултат, вместо чрез оптимизиране на разходите и финансова дисциплина.

В анализ, представен от министерството още през септември, беше установено, че разходите значително изпреварват приходите, като приходите годишно нарастват около 4.5 млрд. лв., а разходите нарастват със значителни темпове. Беше установена разлика и между приходите и разходите за 2025 г. в размер на 18 млрд. лева.

При допустим дефицит от 3% от БВП, който за 2025 г. прогнозно е 215 млрд. лв., т.е. около 6.4 млрд. лв., беше поставен въпросът как ще стопим 12-те милиарда, за да бъде постигнат заложения в Закона за публичните финанси 3-процентов дефицит.

Едно от противоречивите предложения на финансовото министерство, за да се реши проблема, е

данъчна амнистия за граждани, фирми, министерства, общини и държавни организации,

които имат просрочени публични задължения (данъци и осигуровки), декларирани или установени от Национална агенция по приходите за периода от 2019 г. до 31 декември 2023 г. Идеята е, ако те склонят да платят тези задължения в периода 1 март – 30 юни 2025 г., да не плащат лихвите за просрочия. Ако пък си платят дълговете  до 30 септември, ще им бъдат опростени 90% от лихвата.

Предвижда се и опция физически лица да декларират укрити до момента доходи, като бъдат обложени с 15%, без да бъдат санкционирани. На тези нередовни платци няма да се търсят нито лихви, нито отговорност за това, че са нарушители на данъчните закони.

От тази амнистия

финансовото министерство очаква в бюджета да влязат около 5.5 млрд. лева.

През седмицата служебният министър на финансите Людмила Петкова надгради идеята, като обяви, че данъчната амнистия може да се финансира с кредитна линия от Българска банка за развитие (ББР). За целта в държавната банка ще бъдат депозирани 2 милиарда лева, които най-вероятно ще дойдат чрез емитирането на нов дълг. Онези, които искат да се възползват от данъчната амнистия, ще могат да изтеглят кредит от ББР и да си платят дълговете.

Въпросът е, че подобно решение не е особено морално, не само по отношение на задължението на всички граждани да спазват законите, но и и по отношение на редовните платци, които у нас доста често са в най-неизгодно положение. В един момент може да се окаже, че гражданите, които добросъвестно декларират доходите си, може да бъде проверявани и глобявани, докато

системните нарушители на закона само трябва да се съгласят и да си платят задълженията.

Наскоро  бившият заместник-финансов министър и бивш член на Управителния съвет на БНБ Людмила Елкова се възмути от тази мярка в интервю за вестник „Сега“.

“Изумително е, че може да отидеш и да кажеш: искам да декларирам половин милион лева. И никой няма да пита откъде и защо ги имаш. Как си представя МФ, че това може да бъде разрешено – всеки, който се занимава с наркотрафик, да декларира, че има приходи от продажба на домати. И НАП да му каже: благодаря”, коментира Елкова.

Според Елкова предложението за данъчна амнистия е подигравка с редовните данъкоплатци. “Какво казва държавата на всички данъкоплатци, които са платили добросъвестно данъците си? Имали сте – дали сте!”

Предложения трябва да има. Това е безспорно. Но може би трябва да се доизкусуряват, за да звучат по-сериозно, а и да не задълбочават още повече недоверието на българите в институциите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст