Парламентът на Република Корея отстрани президента Юн Сок-Йол, който наложи военно положение на 3 декември, което беше отменено няколко часа по-късно. Това заяви председателят на парламента У Уон-сик.
В гласуването участваха всички 300 депутати. Импийчмънтът беше подкрепен от 204 от 300 депутати. Против бяха 85 души, трима се въздържаха, а други 8 гласа бяха обявени за недействителни.
Сега Конституционният съд ще започне производство и ще реши дали да потвърди импийчмънта или да възстанови Юн Сок-Йол.
Разглеждането на случая може да отнеме до 6 месеца.
На 12 декември президентът на републиката каза, че „ще се бори докрай“, независимо дали става въпрос за процедура по импийчмънт или наказателно разследване срещу него по подозрение за бунт с цел промяна на конституционния ред. Той настоя, че не е нарушил основния закон на страната, защото се е подчинил на искането на парламента за премахване на военното положение. Юн Сок-Йол също не се смята за виновен по обвинения в бунт и каза, че решението му да наложи военно положение не може да бъде оспорено от правна гледна точка, като упражняването на правомощието за помилване, тъй като е от политическо естество.
Опозицията смята, че не е имало основания за въвеждане на военно положение.
Според конституцията, държавният глава има право да обяви военно положение в случай на война, въоръжен конфликт или национално бедствие за поддържане на обществения ред и военни нужди. Юн Сок-Йол е обвинен и в нарушаване на редица членове от конституцията във връзка с обявените мерки за военно положение.