МЗ е подсигурило финансиране за всички двойки с репродуктивни проблеми

Здравното министерство изисква информация за обществената поръчка за Национална детска болница

Министерството на здравеопазването (МЗ), чрез бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) за 2024 г., е подсигурило средства за всички двойки с репродуктивни проблеми, които кандидатстват за финансиране и отговарят на критериите, съобщават от ведомството.

През настоящата година бюджетът на ЦАР е общо 22 милиона лева, което е увеличение с 2 милиона лева, спрямо предходната година. Само през първото полугодие броят на преминалите двойки, финансирани от фонда, е 2552, при 2426 за първото полугодие на 2023 г., което е увеличение с 5,19%.

С промени в Правилника за работата и дейността на Центъра от началото на тази година за всяка ин витро процедура фондът отпуска до 6000 лв., което е с 1000 лв. повече. Средно с около 20% е увеличението и за останалите финансирани процедури. 

Взетите с Постановление №407 на Министерския съвет от 22.11.2024 г. два милиона лева, са резерв по централния бюджет, извън основния бюджет на ЦАР в размер на 22 милиона лева.

След направен анализ е установено, че този резерв няма да е необходим. Към края на бюджетната година ЦАР е заявил необходимост от допълнителни 500 000 лв., които са предоставени от бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. и така всички потребности на Центъра са обезпечени. Общият размер на всички плащания в рамките на 2024 г. за нуждите на ЦАР възлиза на 22 500 000 лв.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви рекордният за последните 10 години у нас бюджетен дефицит?

Подкаст