Фирми от Централна Европа искат от Фон дер Лайен удължаване на транзита на руски газ

фирми от Централна Европа искат от Фон дер Лайен удължаване на транзита на руски газ

Водещи енергийни фирми от Централна Европа са поискали от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да се опита да удължи сделката за транзит на руски природен газ през Украйна – последното усилие на региона да гарантира доставките на горивото от Москва. В изпратено на 17 декември писмо до фон дер Лайен газови фирми, мрежови оператори и промишлени потребители от Унгария, Словакия, Австрия и Италия са посочили, че краят на договора (изтичащ на 31 декември) може “да усложни газовите доставки” и “да доведе до увеличение на цените за европейските потребители”.

Словакия и Унгария, които се управляват от приятелски настроените към Русия Роберт Фицо и Виктор Орбан, искат от месеци подновяването на сключената през 2019-а сделка между Киев и Москва, позволяваща преноса на природен газ през Украйна до Европа. Двете държави твърдят, че прекратяването й застрашава сигурността на доставките и може да качи цените на електроенергията в разгара на зимата.

Държавният енергиен доставчик на Словакия SPP, който е един от подписалите писмото, предупреждава, че орязаните газови количества ще струват на страната “над 220 млн. евро” за замяната им. Писмото е подписано също от Федерацията на австрийските индустриалци и от италианския газов консорциум Gas Intensive Societa Consortile, който представлява фирмите с високо газово потребление в Италия.

На 16 декември словашкият министър на икономиката Дениса Сакова заяви, че страната й смята да гарантира сделка по пакта до края на годината, но че това “зависи от партньорите й”. Фицо пък е разговарял по телефона с украинския си колега Денис Шмихал вечерта на същия ден за договора, след като през уикенда е заявил, че официалните представители водят “много интензивни” разговори за споразумението.

След телефонния разговор, Шмихал е заявил, че е готов да удължи договора, ако той не включва газови потоци от Русия и ако Брюксел “официално поиска да обсъди проблема с Киев”.

Унгарският министър на енергетиката пък е коментирал за репортери на 16 декември, че би било от полза ЕК да се включи и да подкрепи тези усилия. Брюксел обаче периодично убеждава, че блокът няма да понесе сериозни последствия от спирането на газовите потоци и изключва опцията да помогне за договарянето на удължаване на споразумението между Москва и Киев.

Въпреки призивите на Централна Европа, анализаторите са скептични, че краят на сделката ще има драматично въздействие върху Будапеща и Братислава. Според украинския експерт и бивш главен изпълнителен директор на държавния газов мрежови оператор Сергей Макогон, в Словакия няма да има ценови скок и срив на доставките след като изтече договора за транзит на руски газ, но ще губи около 1.5 млрд. щ. долара годишно от препродажбата и транзита на руското гориво. Според него основната причина за словашкото искане е “чисто икономическа”.

В първоначалната версия на писмото, която са прочели репортери на “Политико”, е имало мнения и на чешки, германски и украински енергийни фирми, които не се опявяват в окончателния му вид. В публикувания на 17 декември текст липсва и държавният газов доставчик на Молдова “Молдовагаз”, който е подписал първоначалния проект. Макогон подозира, че това се дължи на надеждите на словашките фирми да получат по-широка подкрепа за декларацията, но не са успели заради противеричивия й характер.

За разлика от Централна Европа обаче Молдова вероятно ще бъде засегната сериозно от края на сделката. Просто защото проруската територия на Приднестровието в източната част на страната получава ударно субсидиран газ от Москва през Украйна, според Макогон. И без алтернативен газов износ от януари нататък тя ще остане без доставки и ще принуди молдовския кабинет да купува по-скъпо гориво на пазара на Европейския съюз и да замени 70% от получаваната електроенергия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст