Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова направи изявление по повод критиките към бюджета за следващата година и изпълнението на бюджета за настоящата година. Тя подчерта, че политиката по доходите е хаос, но той не бил създаден от служебния кабинет. “По темите бяха изразени както градивни критики, така и лъжи и непрофесионални становища, които не само нямат стойност, но и създават разкол в обществото, настройвайки го срещу определени сектори, предоставяйки невярна информация“, каза Петкова.
„Служебното правителство пое отговорност да състави план-сметката за 2025 година, тя трябваше да е в рамките на три процента от брутния вътрешен продукт. Кабинетът не може да внесе бюджет с по-висок дефицит, тъй като това означава неспазване на законови разпоредби. Част от основните параметри бяха обсъдени с всички заинтересовани страни, както и с голяма част от политическите партии. Бяха обсъдени варианти за приходни и разходни мерки“, посочи министърката.
Тя увери, че в разходите няма “нищо фалшиво”, тъй като тази част е била изготвена на база на действащи политики и законодателство. “Бяха изказани много мнения от експерти да се съкратят разходите – кои разходи, уважаеми политици и специалисти? Разходите за заплати и пенсии? Или тези за капиталовата програма? Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората. Нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и тези на общините за водоснабдяване, инфраструктура и социални дейности“, добави Петкова.
Финансовият министър уточни, че ведомството е дало отрицателни становища по казусите с увеличаване на доходите. “Проблемът не е във възнагражденията и пенсиите, а в начина, по който бяха увеличени без да се основават на здрава икономическа логика. Тези становища бяха хвърлени в кошчето, без да се вземат предвид изложените аргументи. Народното събрание има пълни правомощия да промени, измени или отмени приетите от него закони”, добави тя.
“Политиката по доходите е хаос. Липсва цялостна политика, включително приемането на увеличения на възнаграждения през годината, без да са финансово обезпечени“, счита вицепремиерът. “Ръстът на приходите е повече с 20 млрд. лева за 2025 година в сравнение с 2024-та. Но спрямо плана е само 17 млрд. лева. Всъщност 3 млрд. лева приходи не постъпиха тази година, както и 1 млрд. лв. разходи са обезпечени. По тази логика трябва ли да се твърди, че и бюджетът за 2024 година е фалшив – разлика от 4 млрд. лева“, попита Петкова.
По темата за финансирането на инвитро процедурите финансовият министър отбеляза, че програмите за асистирана репродукция са заложени в план-сметката. “Това е преструктуриране на разходи, тъй като беше коментирано, че няма да бъде възможно усвояването им. За 2025 година сме заложили и за инвитро, и за програмите за МОН. Тези средства не са взети, временно са пренасочени. Ако има изпълнение, ще им бъдат предоставени, но виждате остават по-малко от десет дни до края на годината“, изтъкна Петкова.
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов подкрепя увеличението на заплатите в армията. Той посочи недокомплектът в момента е около 22%, в сухопътните войски –30%, а в гвардейската част – 62%. “Силно поддържаме предвидените в бюджета за 2025 година средства за увеличението на заплатите”, категоричен е той.
Министърът обясни, че за десет години конкурентоспособността на заплащането на офицерския състав е намаляла два пъти, а на войнишкия – три пъти. Той е категоричен, че няма прекомерно увеличение на военните разходи за отбрана, тъй като спрямо БВП остава на същото ниво.