Древна плоча с десетте божи заповеди, която аукционната къща Sotheby’s обяви за най-стария известен документ от този вид, беше продадена в сряда на търг за 5 милиона долара. Купувачът обяви намерението си да дари артефакта на израелска институция. Плочата е на приблизително 1500 години, от периода на късната римско-византийска епоха.
Каменният артефакт е с тегло около 52 килограма и дължина 60 сантиметра, а десетте божи заповеди са издълбани с древен еврейски шрифт.
Якоб Каплан, който открил плочата през 1943 г., съобщава, че първоначално тя е била намерена през 1913 г. по време на строителство на железопътна линия по южното крайбрежие на Израел. Според него, камъкът бил използван повторно като настилка в къща, като изписаната повърхност била обърната нагоре. Каплан, който почина през 1989 г., документира откритието си в научно списание през 1947 година.
Историята на собствеността на артефакта включва няколко прехвърляния. Той преминава в ръцете на израелски антиквар през 1995 г., след това към Музея на живата Тора в Бруклин, преди да бъде придобит от колекционера Мичъл С. Капел през 2016 г. за 850 000 долара. Той продаде този артефакт в сряда в Sotheby’s в Ню Йорк.
Плочата представя уникална версия на Десетте Божи заповеди, като липсва заповедта срещу напразното използване на името на Господ, но включва указание за поклонение на планината Гаризим – място, почитано от самаряните в Юдея и Самария.
Търгът се проведе въпреки значителния скептицизъм на експерти относно автентичността на плочата. “Античният пазар в този регион е известен с фалшификати”, отбелязва Брайън Даниелс, директор на изследвания и програми в Центъра за културно наследство Пен във Филаделфия. Той обаче добавя: “Остава възможността артефактът да е напълно автентичен и да представлява истинско историческо откритие”.
Селби Кифър, старши специалист по книги и ръкописи в Sotheby’s, подчерта важността на моделите на физическа деградация на камъка като ключово доказателство за датировката. Той обърна специално внимание на стила на шрифта, обяснявайки: “Древният еврейски шрифт предоставя важно доказателство за датировката, тъй като разполагаме с ясни исторически сведения за периода, когато той престава да се използва широко”.
„Тази висока цена отразява безпрецедентното историческо значение на артефакта“, заяви Ричард Остин, глобален ръководител на книги и ръкописи в Sotheby’s. “Плочата представлява осезаема връзка със споделените основи на вярата и културата, които продължават да влияят на нашия свят днес”.
Четете още : Рубинен пръстен от Бирма, продаден за 5.4 млн. долара, хит на аукциона в Женева.