Противниците на Израел показаха съгласие: Хамас е по-сговорчив

Кабинетът в Израел обсъжда временно прекратяване на военните действия с "Хизбула"

След като бяха нанесени съкрушителни удари по иранската „ос на съпротива“ в Ливан и Сирия, ръководството на Хамас показа по-голяма сговорчивост в непреките преговори с Израел и по този начин доближи сделката за прекратяване на огъня в ивицата Газа, съобщават арабските медии. Според тях обсъжданият проект на споразумение не предполага пълно изтегляне на израелските отбранителни сили (IDF) от палестинския анклав на началния етап.

Изглежда, че Израел успява да намери общ език със Саудитска Арабия: арабската монархия смекчи исканията си към еврейската държава относно условията за създаване на палестинска държава.

Израел и Хамас може да сключат споразумение в близко бъдеще,

съобщи саудитското издание Asharq al-Awsat. Според неговите източници, групата е направила “сериозни отстъпки”, като се е отказала от исканията към Израел да прекрати всички бойни действия и напълно да изтегли войските си от ивицата Газа. По думите им, разглежданата инициатива включва няколко етапа. В началната фаза, която може да отнеме до два месеца, Израел ще трябва да изтегли силите си от основните градове на Газа, като същевременно поддържа военно присъствие в „оста Нецарим“, която разделя ивицата на северна и южна част, и в района на ​Коридор Филаделфия, линия близо до египетските граници. Предполага се, че това ще е временна мярка и израелските военни рано или късно ще напуснат анклава.

Според условията на сделката, Хамас трябва първоначално да предаде на врага група заложници, нуждаещи се от помощ.

В замяна Израел се задължава да освободи определен брой палестински затворници от своите затвори. Палестинската страна е най-упорита в искането жителите на Северна Газа да имат право да се върнат по домовете си без специална проверка от израелските военни.

В публично изявление

от Хамас изразиза оптимизъм относно потенциална сделка.

„Постигането на споразумение за прекратяване на огъня и размяна на пленници е възможно, ако Израел престане да поставя нови условия“, казаха от движението.

израелски танкове военни сили броят на убитите примирие споразумение заложници войници иран споразумение

Източници на портала Axios обаче твърдят, че трудностите в преговорния процес, който се осъществява с посредничеството на Египет и Катар, „остават значителни“. „Има празнини, които преговарящите екипи могат да запълнят и това е, което те се опитват да направят“, казва един от събеседниците на изданието. „Във всеки случай има още много път“.

В разговор с Axios обаче високопоставен израелски служител отбелязва, че твърде оптимистичните изявления за възможни споразумения между Израел и Хамас не отговарят на реалността. „Това не помага на преговорите. Това заблуждава обществото и създава фалшиви илюзии“, подчертава той.

Има обаче други, косвени индикатори, че боевете в Газа може скоро да затихнат.

След като на 27 ноември официално беше въведено примирие в Ливан, преговорите по друга линия се активизираха – между Израел и Саудитска Арабия, твърдят източници на Haaretz. Според тях, двете страни, които нямат пълноценни отношения, са постигнали важни споразумения.

Това е сериозна промяна, като се има предвид, че Рияд, след избухването на войната в Газа, открито поиска твърди гаранции от правителството на Бенямин Нетаняху, че палестинците трябва да получат официално правото да създадат своя собствена държава. Сега, твърди Haaretz, Саудитска Арабия се е съгласила с доста неясен ангажимент на Израел да осигури „път към палестинската държавност“.

Според Haaretz, Нетаняху сериозно вярва, че саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман, де факто

лидерът на кралството, няма особен интерес от създаването на палестинска държава.

Той трябва само да демонстрира напредък в тази посока, за да не разочарова своите вътрешни аудитория, по-благоговейно свързана с палестинския въпрос. Затова в Израел смятат, че тази част от саудитското общество може да бъде „продадена” дори и с не особено конкретни формулировки.

По един или друг начин помощта на страните от Персийския залив е изключително необходима от гледна точка на политическото управление на ивицата Газа в следвоенния период и процеса на възстановяване на разрушената инфраструктура на анклава. Еврейската държава явно не възнамерява да финансира скъпи възстановителни работи.

(по материали от чуждестранния печат)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст