Обезщетението за овцете във Велинград ще е 1 млн. лева, обяви земеделският министър

земеделски министър

Никога не съм фиксирал сума в размер на 700 000 лева, винаги съм говорил за сума от над 700 000 лева за обезщетение на стопаните във Велинград. Това обяви земеделският министър Георги Тахов по време на изслушването му в пленарната зала по повод огнището на чума по овцете във Велинград.

Той уточни, че причината да не е посочвал конкретна сума, е липсата на информация в Министерството на земеделието какви животни има в стопанството. В същото време министър Тахов поясни, че е бил упълномощен от премиера Димитър Главчев да изготви постановление на Министерския съвет, което е на база Проект на Постановление на Министерския съвет (ПМС), което, от своя страна, е на база първични данни от БАБХ за сума в размер на 1 млн. лева.

“Ако вече се беше стигнало до такова обезщетение, това трябваше да се случи от националния бюджет през Проект на Постановление на Министерския съвет, който трябваше да се гласува на заседание на правителството. После Министерството на финансите щеше да преведе сумата по сметките на БАБХ”, обясни още земеделският министър.

В самото си изложение от парламентарната трибуна земеделският министър накратко представи казуса – в стопанството във Велинград от БАБХ са констатирали огнище на чума по дребните преживни животни. Те го доказват и с двукратни проби в Националната референтна лаборатория, за която министърът подчерта, че е “на сайта на Европейския съюз”. После данните са препотвърдени е и от секвениране на вируса в Европейската референтна лаборатория на Организацията за прехрана и земеделие, както също и от Световната организация за опазване на животните в Монпелие.

“Зад всяка моя дума стоят документи, а данните са потвърдени, включително и по мое настояване”, подчерта земеделският министър. След това той обърна внимание, че България, като страна членка на ЕС, е длъжна да спазва общоприетото законодателство и в частност оснополагащия Регламент 429 за здравето на животните от 2016 година, както и Законът за ветеринарномедицинската дейност.

Той призна, че до момента не е извършена депопулация в огнището на заразата с чума и не е извършено пълното му почистване и дезинфекция поради създалото се напрежение към стопанството и невъзможността да се изолира напълно животновъдният обект.

“Разбирам болката на животновъдите и именно затова разпоредих безпрецедентното взимане на втори проби – те се извършиха пред камерите на телевезиите, в присъствието на стопаните и на животновъдни браншови организации, защото осъзнавам залогът, който е много по-голям от мен и от вас. Залогът е бъдещето на животновъдството и на цялото селско стопанство“, продължи земеделският министър.

Той добави, че Европейската комисия вече е наложила първия кръг

от санкции, а именно забрана на движението на животните от област Пазарджик.

След завършване на проверката от страна на спешния екип за действие на Европейската комисия, който от вчера (18 декември) е в България, предстои да стане ясно какви допълнителни мерки ЕК ще предприемат към държавата ни.

Дотогава върви проверка, разпоредена от изпълнителния директор на БАБХ, в областната дирекция на БАБХ в Пазарджик, с цел максимално разясняване на ситуацията.

Лично директорът на лабораторията в Монпелие, който е част от екипа на ЕК, е покани стопаните от Велинград на среща, която се провежа днес (19 декември), добави министър Тахов.

Той за пореден път повтори, че стадото остава под карантина, като няма да се пристъпва към абсолютно никакви действия като евтаназия на животните. Няма да се усилват и предприетите вече мерки, които са на база решение на Централния епизоотичен съвет към Министерския съвет и са с цел неразпространение на заболяването.

В заключение Тахов подчерта, че министерството носи отговорност за целия животновъведен сектор не само у нас, но и в целия Европейския съюз, още повече, че продоволствената сигурност е изведена като основен приоритет, а Бълария, като член на Световата организация за здраве на животните, има ангажимент да спазва правила за контрол и ерадикация на болестите.

Той бе категоричен, че чумата по овцете е изключително опасно заболяване, което има потенциал да причини мноо преки и непреки загуби. Подчерта и че биосигурността в стопанствата е основно задължение на животновъдите, като те нямат право да провеждат самолечение, нямат право да укриват заболяване. Освен това им е строго забранено да извършват нелегални ваксинации. Забранено е и да се колят животни в стопанствата и да се предлагат, когато те не са проверени от ветеринарен лекар. Забранено е и транспортиртането на животни от огнищата на заразата и това се прави, за да се гарантира качествена храна за всеки български гражданин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст