Депутатът от “Демократична България” Божидар Божанов алармира за атака срещу случайното разпределение на дела в съдебната система с пост в “Туитър”.
“Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за съдебната власт. Наред с други проблемни неща, се предлага отпадане на централизираната система за случайно разпределение, която всички органи на съдебната власт бяха длъжни да ползват (въведена в закона с мое участие миналото лято), както и отпадане на изискванията към информационните системи на съдебната власт, в т.ч. да бъдат с отворен код (отново въведено от нас)“, написа той.
Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за съдебната власт. Наред с други проблемни неща, се предлага отпадане на централизираната система за случайно разпределение, която всички органи на съдебната власт бяха длъжни да ползват (въведена в…
— Bozhidar Bozhanov (@bozhobg) December 20, 2024
Божанов добавя, че от коалицията ще се опитат да променят спорните текстове в парламента, но посочва, че е крайно време да се задействат процесите за реализиране реформите в съдебната система.
Ден по-рано “Министерство на правосъдието” пусна официално съобщение, с което обявява, че публикува за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИД на ЗСВ), изготвени от междуведомствена работна група с участие на представителите на съдебната власт и професионалната общност. Обществените консултации ще се проведат от 19 декември т.г. до 8 януари 2025 г., посочиха от министерството.
Сред промените, в които има предвидени нови правила за конкурсите и атестирането в съдебната власт, за дисциплинарната отговорност, за инспектора на ВСС, за стажовете, действително има и нови текстове за информационните системи.
“Предвижда се, че след съгласуване с министъра на правосъдието и министъра на електронното управление съдийската колегия на ВСС одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт и осигурява системната им интеграция и оперативната им съвместимост”, пишат от Министерство на правосъдието.