Банкови и бизнес групи съдят ФЕД заради липсата на прозрачност на стрес тестовете

Банкови и бизнес групи съдят ФЕД заради липсата на прозрачност на стрес тестовете

Банкови и бизнес групи съдят Федералния резерв (ФЕД) заради годишните стрес тестове на централната банка, настоявайки за по-голяма прозрачност и разяснения за начина, по който се приемат правилата. Групите, между които са Институтът за банкова политика и Асоциацията на американските банкери, твърдят, че начинът на разработване на критериите се държи в тайна и че те налагат “колебливи и необясними изисквания и ограничения върху банковия капитал”. Което се отразява на цената на финансовите услуги в Съединените щати, според федерално дело, заведено на 24 декември в Кълъмбъс, щата Охайо.

Ищците настояват съдът да обяви за незаконни моделите и сценариите, използвани в стрес тестовете през 2024-а, както и онези във версиите за 2025-а и 2026-а. Групите искат още Федералният резерв да разреши публични разисквания на моделите преди те да бъдат приложени.

“Липсата на прозрачност (на борда на щатската централна банка) води до значителни и непрдвидими колебания в изискванията за банковия капитал”, пишат ищците по делото. И допълват, че “това, на свой ред, нарушава способността на банките да използват по ефективен начин капитала си, включително да отпускат заеми на дребния бизнес и на други субекти, които са изключително важни двигатели на растежа и на създаването на работни места в икономиката на САЩ”.

Организациите, които представляват влиятелни играчи от Уолстрийт, включително “Джей Пи Морган Чейз”, “Голдман Сакс груп” и “Банк ъф Америка”, признават, че Федералният резерв е обявил намерението си да направи промени на процеса, но твърдят, че през февруари е крайният срок за съда да оспори някои от процедурите. Завеждането на делото става след съобщението на централната банка на 23 декември, че ще внесе сериозни промени в тестовете си, за да изглади някои колебания в изискваните капиталови равнища от година до година.

Годишните проверки на банковото здраве, въведени след последната световна финансова криза, целят да установят как ще се справят кредиторите по време на хипотетична рецесия. Според ревизирания план на Федералния резерв, резултатите ще се усредняват за две години и регулаторът ще поиска публичен коментар за предполагаемите сценарии всяка година преди приключването на тестовете. Централните банкери обявиха на 23 декември, че възнамеряват да започнат процеса на обществено допитване за потенциалните промени в началото на 2025 година.

Федералният резерв навлиза в търпяща промени правна среда и изменения на рамката на административното законодателство и американските агенции са под натиск от новия стопанин на Белия дом и банкерите за отслабване на регулирането. Върховният съд на Съединените щати вече ограничи правомощията на регулаторните органи да интерпретират законите.

Мениджъри от Уолстрийт и търговските групи, които ги представляват, критикуват отдавна някои аспекти от различните капиталови изисквания, но техните вопли достигнаха краен предел след като трио от регулатори, между които и Федералният резерв, предложи през миналата година да се въведат и последните нормативи на “Базел III” (Basel III Endgame).

Шефът на “Джей Пи Моргън Чейз” Джейми Даймън призовава за “детайлен преглед и вероятна цялостна промяна” на процеса на банковото регулиранев традиционното си годишно обращение към акционерите през 2024-а и допълни, че е наясно, че “това може да е пожелателно становище”. Той многократно е посочвал, че годишните стрес тестове могат да създадат фалшиво усещане за сигурност.

В иска си от 24 декември групите цитират процесът, свързан с миналогодишното предложение за “Базел” като показателен за “публичното внимание и коментар”. Предложението за Basel III Endgame “беше критикувано ожесточено” и официални представители на Федералния резерв “обещаха, че параметрите на правилата ще бъдат променени значително в окончателния им вид”, пишат ищците. И допълват, че “тъй като банковият борд е приел и променил тайно стандартите си за стресовия капиталов буфер, и обществеността и банковите мениджъри са били лишени от предимствата от известяване и коментари”.

През август щатската централна банка понижи изискването за стресов капиталов буфер на “Голдмън Сакс” след като компанията поиска модификации за тазгодишните стрес тестове. Това е първият случай на удовлетворено от регулатора искане от банка от включването на стресовия капиталов буфер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст