Икономиката на Великобритания ще постигне по-висок растеж от борещите се със сериозни проблеми европейски партньори през идните 15 години, което ще помогне на Острова да затвърди позицията си сред най-големите световни стопанства, предвижда Центърът за икономически и бизнес изследвания (CEBR). Великобритания и Франция ще запазят, съответно шестото и седмото си място от тазгодишната класация до 2039-а, докато Германия ще слезе на четвърта позиция, изместена от Индия, а Италия ще изпадне от челната десетка, посочват още анализаторите в дългосрочната си прогноза.
Оптимистичната оценка със сигурност ще зарадва британския премиер Киър Стармър след като публикуваните през тази седмица официални данни показаха, че икономиката на Обединеното кралство не е успяла да отчете растеж откакто през юли управление пое правителството на лейбъристите.
През третото тримесечие стопанството на страната е било в стагнация, според ревизираната оценка на Националната статистическа служба, огласена на 23 декември. Което е сериозен удар срещу Стармър, който обеща да стимулира икономическия растеж след 14-годишното управление на консерваторите. Да не говорим за предвидените в бюджета за следващата година рязко увеличение на данъците на компаниите, от което се очакват бюджетни приходи за около 25 млрд. брит. паунда.
Стармър се надява икономическата му програма да помогне за най-бързия устойчив растеж на Острова сред партньорите от Г-7 чрез светкавични реформи в планирането, жилищното строителство и публичните инвестиции, което да помогне за изплащането на дивиденти след трудното начало на управлението му. CEBR обаче смята, че проблемите ще продължат да вредят на британското стопанство.
Експертите на Центъра посочват, че по-добрата перспектива на Великобритания е резултат по-скоро на очакваните сравнително слаби постижения на икономиките на еврозоната, а не на силния британски растеж. Те предвиждат, че Обединеното кралство ще свие разликата с по-зле развиващото се стопанство на Германия през следващите 15 години. Най-силната европейска икономика се очаква да е с 20% по-голяма от британската през 2039-а срещу 31% през 2024-а. От своя страна, Островът ще изпревари Франция и британският БВП ще надхвърли с 25% френския до 2039-а.
CEBR предупреждава, че пранираните данъчни увеличения на лейбъристите ще означават по-слаб ръст на активността в краткосрочен план, който обаче ще се ускори до 1.8% в дългосрочен аспект.
Експертите прогнозират, че Съединените щати ще запазят короната си за най.голямото стопанство на глобуса, изпреварвани на моменти и за кратко от Китай, който ще остане на втора позиция.
На база БВП на глава от населението, Великобритания ще се изкачи до 21-о място, непосредствено след Малта, Германия и Швеция. Очакванията са Люксембург да остане най-богатата държава по този показател и през 2039-а, следван от Ирландия и Швейцария.