Естония изпрати кораб да пази дълъг 105 км подводен кабел за електрозахранване

Естония изпрати кораб да пази дълъг 105 км подводен кабел за електрозахранване

Естония е изпратила кораб на военноморските сили да патрулира дългата 105 км подводна кабелна връзка за електрозахранване след като Финландия залови петролен танкер по подозрение, че е повредил умишлено пет кабела с котвата си. На 27 декември сутринта военният плавателен съд Raju е започнал да охранява Estlink1 – вторият от двата подводни далекопровода, които свързват електрическите системи на балтийските и скандинавските държави през Балтийско море.

Министърът на отбраната на Естония Хано Певкур написа в социалната пратформа X, че “страната е решила да изпрати флота си близо до Estlink1, за да защити и обезопаси енергийната връзка с Финландия”.

Подводният кабел Estlink2 е бил разкачен от мрежата на 25 декември – малко повече от месец след като две телекомуникационни връзки са били отрязани в шведските териториални води на Балтийско море. Властите във Финландия оповестиха на 26 декември, че разследват петролен танкер, отплавал от руско пристанище във връзка с предполагаемия саботаж на Estlink2. Плавателният съд Eagle S, под флага на островите Кук в Южния пасифик, пътувал към египетския пристанищен град Порт Саид, е бил ескортиран във финландски води.

Разполагането на военния кораб става след като финландското и естонското правителство облявиха, че Eagle S е част от руския сенчест флот и представлява заплаха за жизнено важна инфраструктура в Балтийско море. Новинарската агенция “Интерфакс” съобщи, че говорителят на Кремъл Дмитри Песков е отказал да коментира задържането на танкера с мотив, че това не е в компетентността на президентската администрация. Премиерът на Естония Кристен Михал призова НАТО и партньорите на страната да разположат военни кораби, за да защитят подводната инфраструктура на региона.

Разкачването на Estlink2 е третият подобен инцидент в рамките на година. През ноември високоскоростен оптичен кабел в Балтийско море, свързващ Финландия и Германия, е бил прекъснат под вероятно външно въздействие. Съседна връзка между Литва и Швеция също е била повредена, като властите свързват инцидентите с китайски кораб за насипни товари.

Министърът на външните работи на Естония Маргус Цахкна заяви на 26 декември, че “уврежданията на критична инфраструктура са станали толкова чести, че е трудно да се повярва, че са случайни инциденти или просто лоши морски маневри”. И добави, че влаченето на котва по морското дъно е трудно да се приеме за инцидент.

Талин уверява, че няма риск от нарушаване на електрическото захранване на страната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст