“Внасяме днес специален законопроект за събиране на приходите и изразходване на разходите до приемането на държавния бюджет, бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и на държавното обществено осигуряване.” Това съобщи служебният премиер Димитър Главчев преди началото на днешното правителствено заседание. “На 1 януари пак ще се видим, сещам се, че има какво да ви кажем и на 1 януари”, каза Главчев на последното за годината заседание.
Министър-председтелят изтъкна, че финансовата стабилност и устойчивостта на публичните финанси са приоритет и са изключително важни за правителството. “По този начин – с решението на Министерския съвет, се осигурява нормалното функциониране и нормалното извършване на разходи”, отбеляза Главчев. Той анонсира, че служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова ще даде по-късно днес на брифинг в Министерския съвет в повече подробности.
Премиерът изрази надежда все някога да заработи Народното събрание. “Първата ни надежда беше свърза с избора на председател. Към момента надеждата остава за в бъдеще”, добави той. И подчерта, че Министерският съвет е внесъл в Народното събрание 32 законопроекта. “Петдесет и няколко законопроекта са внесени от народни представители, а приетите законопроекти към момента, повече от два месеца след изборите, са нула. Остава ни надеждата да заработи Народното събрание, ако се избере редовно правителство”, коментира министър-председателят.
“Днес ще отпуснем 2 милиона лева, които обещахме на засегнатите от липсата на ток. Над 20 хиляди домакинства ще бъдат бенефициенти на тази помощ. Правим го, за да покажем, че има държава”, заяви още Главчев. По думите му, трябва да бъдат разграничени обезщетенията и неустойките, които ще бъдат изплатени от енергийните разпределителни дружества, от помощта за домакинствата, която отпуска кабинетът. “Това, което ние даваме, няма никакво отношение към неустойките, които трябва да бъдат изплатени от енергийните разпределителни дружества”, уточни той.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов призова Комисията за енергийно и водно регулиране да извърши проверка на инвестиционните програми и какви разходи са правили всички енергоразпределителни предприятия.
“Тази ситуация е абсолютно недопустима. Не може по празниците, че и още продължават някои домакинства да нямат ток, което е свързано с редица неудобства”, категоричен е премиерът. Според него в такива моменти няма как държавата да бездейства, независимо, че правителството е служебно.
“Органите на изпълнителната власт се включват навсякъде и в пълен обем. Както беше при пожарите, сега е същата ситуация, отново се включват от пожарната, държавните горски стопанства, военнослужещи помагат. Доброволци помагат”, отчете министър-председателят.
Той обяви също, че е разговарял с кметовете на Троян, Габрово, Тетевен, Самоков и на софийския район Панчарево. “Навсякъде, където сме могли, сме помогнали и ще продължаваме да помагаме. Докато работим, това ще е нашият стил на работа”, увери служебният премиер. И допълни, че е има предложение в Закона за защита на потребителите да има възможност да се подават колективни искове, освен индивидуални.