OCCRP – международната неправителствена организация “Център за изследване на корупцията и организираната престъпност”, която представлява глобална мрежа от разследващи журналисти, обяви коя е най-корумпираната личност за 2024 година. Това е сваленият сирийски президент Башар ал-Асад, който е ръководил производството и разпространението на каптагон в държавата си. Така е печелил милиарди долари, благодарение на които е поддържал авторитарното си управление.
От OCCRP припомнят, че след като идва на власт през 2000 г. след смъртта на баща си, Башар ал- Асад обещава по-либерално управление, но бързо възприема авторитарните практики на баща си. Режимът му е причина и за част от Арабската пролет, и за избухването на сирийската гражданска война през март 2011 година. Администрацията му е обвинена за масово нарушаване на човешките права, включително за изтезания, убийства, използване на химически оръжия, масови задържания и нападения срещу цивилни граждани.
Освен с производството и разпространението на каптагон, управлението му е свързано и с контрабанда на цигари и антики, с трафик на хора и с търговия на оръжие. Разследване на OCCRP от 2023 г., осъществено съвместно с BBC News Arabic, Suwayda24.com и Daraj.com, разкрива как заради сливането на властта с организираната престъпност в разпространението на каптагон, Сирия се превръща наркодържава.
Към днешна дата Асад се намира в Русия, където живее в изгнание, оставяйки след себе си една разрушена държава, уточняват от OCCRP.
“Политическите, икономическите и социалните поражения, нанесени от управлението на Асад, както в Сирия, така и в региона, ще трябва да се преодоляват десетилетия наред”, твърди съоснователят на Daraj.com Алиа Ибрахим, койо е и един от членовете в журито на конкурса за най-корумпирана личност на 2024 година.
За първи път в 13-годишната история на конкурса членовете на журито присъдиха и специална награда за нулев цялостен принос. Наградата отива при президента на Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Нгуема Мбасого, един от най-дълго управлявалите диктатори в света. След като застава начело на преврат през 1979 г., той завзема властта от чичо си. После безмилостно потиска всяко несъгласие с незаконни арести и изтезания.
Екваториална Гвинея е малка държава, която обаче е благословена със значителни находища на нефт и газ, благодарение на които могат да се генерират значителни приходи. Теодоро Обианг Нгуема Мбасого, вместо да се възползва от природните ресурси на държавата си, за да осигури нормален живот на гражданите, изразходва богатствата й само в своя полза и оставя народа си да тъне в бедност. В същото време, колкото по-дълго остава на власт, толкова повече расте влиянието му в Африка.
Разследващият журналист от Гана – Анас Анас, който също е член в журито, посочва, че Теодоро Обианг, чрез всяване на страх, репресии и корупция, е създал една от най-богатите и безнаказани династии в Африка. Най-лошото е, че неговият пример се възприема бързо и от други държавни ръководители в целия африкански континент.
Останалите финалисти в класацията за най-корумпирана личност за 2024 г. са президентът на Кения Уилям Руто, бившият президент на Индонезия Джоко Видодо, президентът на Нигерия Бола Ахмед Тинубу, бившият министър-председател на Бангладеш Шейх Хасина и индийският бизнесмен Гаутам Адани.
За президента на Кения Уилям Руто са гласували 40 000 души. От OCCRP припомнят, че през изминалата година срещу него е имало протести, като участниците в тях са настоявали за оттеглянето му. Силите за сигурност обаче са разпръснали събралите се множества със сълзотворен газ, водни оръдия и арести. Освен ранени е имало и убити.
Срещу режима на Руто има обвинения в корупция. Той е сочен и за главния виновник икономическата, здравна и образователна политика на страната да търпи пълен провал.
Много кенийци са номинирали Гаутам Адани – индийски олигарх, който се възползва от покровителството на правителството на Моди в Индия. Смята се, че той стои зад сделка за приватизация на централното летище в Кения, която след бурно обществено негодувание бе отменена поради подозрения в корупция.