Цената на газа в Европа през 2024 г. падна до 387 долара за 1000 куб. м

газа

Средната цена на газа в Европа в края на 2024 г. падна със 17% до около 387 долара за хиляда кубически метра, според данни на лондонската фючърсна борса ICE и изчисления на ТАСС. Основните фактори за този спад бяха топлото време, високият капацитет за съхранение на газ и липсата на растеж на търсенето на газ в Европейския съюз.

Общо в края на 2024 г. спадът на цените на газа в Европа е около 17 процента. Средната цена на газа при борсова търговия беше около 387 долара за 1000 куб. м срещу 464 долара година по-рано и 1400 долара през 2022 година.

Освен това, ако на 29 декември 2023 г. фючърсите на газ се търгуваха около 367 долара за 1000 куб. м, на 29 ноември 2024 г. – на 521 долара, след това на 31 декември 2024 г. търговията затвори на около 539 долара или с 3,5% повече от края на миналия месец и 47% повече от края на 2023-а. Увеличението на цените в последните дни на 2024 г. се случи на фона на очакванията за прекратяване на транзита на руски газ за Европа през Украйна, което е факт от 1 януари.

През декември 2023 г. средната цена на газа в Европа е била около 408 долара за хиляда кубически метра, но след това до април 2024 г. имаше постепенно намаление. През януари – до 337 долара (53% по-малко в годишно изражение), през февруари – до 288 долара (-51%), през март – до 302 долара (-38%). След това цените отново започнаха да се покачват. През април – до 320 долара (-33%), през май – до 357 долара (+0.2%), през юни – до 384 долара (5% по-високо на годишна база), през юли – до 366 долара (+9%), през август – до 437 долара (+10%), през септември – до 416 долара (-0.3%), през октомври – до 456 долара (-11%), през ноември – до 491 долара (-4 %), през декември – до 489 долара (+20%).

Причини за разнопосочната динамика на цените

Нидерландия ротердам пристанище терминал втечнен природен газ

Спадът на цените през първата половина на 2024 г. се дължи на рекордната заетост на подземните хранилища за газ (ПГХ), топлото време и увеличаването на дела на вятърните централи в производството на електроенергия в Европейския съюз. Плавният ръст на котировките през лятото се дължи на жегата, увеличеното търсене от производството на природен газ, пренасочването на LNG товари към Азия, прекъсванията на доставките от Норвегия и Съединените щати и тихите ветрове. В същото време страните от ЕС изкуствено унищожиха търсенето на природен газ в ущърб на собствените си икономики, което доведе до спад в потреблението, затваряне на предприятия в енергоемки отрасли и прехвърляне на производствени мощности в други региони. Въпреки това до края на годината европейската индустрия успя донякъде да стабилизира търсенето си благодарение на ниските цени на газа.

Въпреки че до началото на текущия отоплителен сезон европейските страни бяха запълнили хранилищата си с повече от 95%, това не им позволи да охладят покачването на цените. Тук важна роля изигра студеното време през ноември, в резултат на което изтеглянето от подземните газови хранилища беше близо до рекорда, а изтеглянето на газ от хранилищата след достигане на максималното им запълване беше с 35% по-високо от средното за последните пет години. От началото на отоплителния сезон в края на октомври (10 дни по-рано от миналия есенно-зимен сезон) страните от ЕС вече бяха изтеглили над 26.5 милиарда кубически метра от подземните газови хранилища на газ. В същото време Европейският център за средносрочни прогнози очаква най-студената зима в региона през последните години.

Увеличението на средните цени на газа беше улеснено от повишеното търсене на LNG в Европа преди началото на отоплителния сезон и прекъсванията на доставките от Норвегия в края на октомври.

В допълнение,

натиск върху цените през есента оказват и геополитически фактори.

Например, очакванията за спиране на транзита на руски газ за Европа през територията на Украйна от 1 януари 2025 г.; масирана атака през август на украинските въоръжени сили срещу района на Курск, където се намира газоизмервателната станция Суджа; новото напражение в конфликта между Израел и Иран; прекратяването на доставките на руски газ от австрийската OMV и последващо прекратяване на договора; санкциите на САЩ срещу “Газпромбанк”, през която минават чуждестранните плащания за руски газ и петрол.

Ръководителят на “Газпром” Алексей Милер също обърна внимание на появата на спекулативен капитал на европейския газов пазар, което води до повишена нестабилност на цените в региона. Средната годишна цена на газа в Европа, която ще се формира до края на 2024 г., е два пъти по-висока от средната цена за периода 2016-2020 г., отбелязва той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст