ВЕЦ “Батак” е първата подземна водноелектрическа централа, изградена у нас. Тя е включена енергийната система на страната на 2 януари 1958 година.
Този ВЕЦ е разположен близо до град Батак, в Южна България. Той е част от каскадата “Баташки водносилов път” – една от първите хидроенергийни каскади у нас. Изградени са общо пет големи язовира. Водите, събирани от водосборния район, задвижват три водноелектрически централи – ВЕЦ “Батак”, ВЕЦ “Пещера” и ВЕЦ “Алеко”, с обща мощност 226 MW. Официалното откриване на цялата система е на 6 септември 1959 година.
Каскадата “Баташки водносилов път” е един от най-сложните хидрокомплекси,
построени със замисъл да се оползотвори богатият валежен отток на Западните Родопи. Състои се от три стъпала с основните водохранилища – язовир “Голям беглик” и “Батак”, и трите деривационни ВЕЦ – “Батак”,”Пещера” и “Алеко”.
Идеята за строителството на електроцентрали в поречието на река Въча, като се използва водосборния район в Западните Родопи (Баташкия водносилов път), възниква още през 1920 г., когато инж. Иван Мавров я предлага в труда си “Архив на водните сили в България”. Тази идея се лансира и по-късно – през 30-те години от инж. Тодор Романов. През 1947 г. по идея на главния директор на Главна дирекция “Електрификация на България” инж. Марин Калбуров, се провежда конкурс за цялостното оползотворяване водите на реките Чая, Въча, Стара река, Елидере, Сестримска река и Марица. От конкурсните материали се оформя идеята за възможно проектиране на три главни каскади “Доспад-Девин-Кричим”, “Баташки водносилов път” и “Сестримска каскада”.
Идейният и технически проект за целия “Баташки водносилов път” е разработен в “Енергохидропроект” през 1951-1955 година. Проектът включва язовири, изравнители и три централи – ВЕЦ “Батак” (подземна), ВЕЦ “Пещера” (подземна) и ВЕЦ “Алеко” (надземна).
Строителството на Баташкия водносилов път се извършва от създаденото за целта предприятие към “Хидрострой” с директор инж. Ангел Петърчев и гл. инженер Иван Масленков. Главната част от този комплекс се развива по поречието на Стара река. Водосборната област включва речният отток, водите от дъждове и снеготопеж. За обезпечаване на необходимото количество вода се строят събирателни канали с голяма дължина. Водосборната област е кръстосана със събирателни тунели и канали, чиято обща дължина възлиза на 165 км, от които тунели 72 км и седем броя дюкери с обща дължина 6 450 метра. Построени са водоводовите канали и тунели – водовод Бистрица, водовод Равногор, водовод Нова махала, водовод Гашни, водовод Беглика и други по-малки. С тях водата се насочва към язовир “Батак”, язовир “Голям Беглик”, язовир “Тошков чарк”, язовир “Беглика” и язовир “Широка поляна”.
Баташкият водносилов път е част от “Национална електрическа компания” ЕАД, собственост на “Българския енергиен холдинг”. Основната дейност на НЕК е производство на електрическа енергия, покупки и продажби на електроенергия, внос и износ на електрическа енергия. Производството на електроенергия се осъществява в 28 водноелектрически централи и помпено-акумулиращи водноелектрически централи. Основната част от производството е концентрирана в централите от каскадите “Белмекен-Сестримо-Чаира”, Въча, Батак и Долна Арда.