ЕС ще подкрепи предупрежденията на Драги, че изостава след Съединените щати и Китай

ЕС ще подкрепи предупрежденията на Драги, че изостава след Съединените щати и Китай

Европейският съюз (ЕС) смята да предупреди, че интеграцията на единния пазар се бави точно когато блокът се сблъсква със задушаващия натиск на големи глобални икономики, между които Съединените щати и Китай, пишело в проекто-документ, който са прочели репортери на агенция “Блумбърг”.

В него се изброявали бъдещите предизвикателства пред конкурентните позиции на общността, като Европейската комисия посочвала “значителните рискове, поризтичащи от увеличеното геополитическо напрежение, нечестните търговски практики и стратегическите зависимости, на които са изложени отворени икономики като тази на ЕС”.

Заключенията, които в голяма степен са повторения на по-обстойния доклад, представен през миналата година от бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги, рискуват да бъде засенчени от продължаващия търговски спор между Брюксел и Пекин и встъпването в длъжност на бъдещия президент на Съединените щати Доналд Тръмп на 20 януари. Документът не съдържа каквито и да било нови политически планове или конкретни действия.

По-специално, ЕК подчертава, че “увеличеният китайски износ на много конкурентни цени, в повечето случаи улеснен от държавни субсидии, може да причини сериозни поражения на сегменти от европейския производствен сектор”. На 9 януари Пекин атакува рестрикциите на Брюксел, заложени в правилника за Регулиране на чуждестранните субсидии, които, според китайците, са насочени несправедливо срещу китайските инвестиции

В документа на ЕК се посочва също, че страните членки “понасят щети от високите в структурно отношение цени на енергията и на електричеството”, които могат да надвишават два до три пъти разходите на Съединените щати.

Урсула фон дер Лайен включи приемливата по стойност енергия като един от политическите й приоритети на втория й мандат начело на ЕК. И макар че цените на електричеството и на природния газ да са доста под рекордните нива по време на енергийната криза през 2022-а, регионът все още усеща вторични трусове.

По-високите енергийни разходи на Стария континент застрашават да навредят на прехода към климатичен неутралитет, който Старият континент планира да постигне през 2050-а. За да ореже още повече емисиите на парникови газове, регионът иска да разчита на масовата еликтрификация, която все още не се е случила в сериозен мащаб.

В документа се признава, че ЕС изостава значително след Съединените щати и Китай в дигиталния сектор, като се посочва, че в него са регистрирани едва 263 частни технологични стартъпи с оценка над 1 млрд. щ. долара срещу 1539 в Америка и 387 в Китай. В анализа се предупреждава, че двете държави “са вече много напред” в разработването на технологии на изкуствения интелект.

Посочва се също, че гигантите за електронна търговия нарушават конкуренцията в сферата на доставките на пратки и са сериозно предизвикателство за пощенския сектор на блока.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст