Фалшиви тестове няма, обяви министър Илков, отчитайки връщането на 398 шофьорски книжки

дрегер

Фалшиви тестове няма, имаме прецизни технически средства, които установяват не само наркотичните вещества, но и техните аналози, а част от тях не попадат в каталога на забранените вещества и и при тях няма съставомерност.

Това обяви вътрешният министър Атанас Илков по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от “БСП – Обединена левица” Андрей Вълчев, който постави питането си, аргументирайки се, че все по-често се натъкваме на случаи с фалшиво положителен тест за наркотици.

Вътрешният министър изнесе следната статистика – от 1 януари 2024 г. до 1 декември 2024 г. са направени общо 40 775 теста за наркотични вещества или техни аналози на територията на всички областни дирекции на Министерството на вътрешните работи. От тях 3937 са положителни, като за същия период са изпълнени 2335 предписания на водачи за медицински изследвания и вземания на биологични проби за установяване на употребените наркотични вещества или техните аналози.

Оказва се, че общо 1905 проби са дали отрицателни резултати след извършените химико-токсикологични лабораторни изследвания за употреба на наркотичните вещества или техните аналози.

Министър Илков отчете и че в периода от 1 януари 2024 г. до 1 януари 2024 са издадени 3652 заповеди за временно отнемане на шофьорските книжки заради употреба на наркотичните вещества. За същия период са издадени и 1387 заповеди за прекратяване на регистрацията на МПС на собственици, които са управлявали автомобила след употреба на наркотични вещества. Малко по-късно – на 398 водачи шофьорската книжка е върната, след като химико-токсикологичното изследване е дало отрицателен резултат. Възстановена е и регистрацията на 225 автомобила -след отрицателен резултат на химико-токсикологичните изследвания.

Вътрешният министър добави, че от МВР работят за намаляване на срока за извършване на химико-токсикологичните изследвания. Още миналата година те са успели да го съкратят от 14 месеца на 16 месеца. Сега, след довършването на 4 лаборатории, за които са закупили техника и набират персонал, ще си поставят за цел да се опитат да извършат изследванията в рамките на месец, за да не създават дискомфорт на водачите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст