Новият курс на Сирия тревожи близките до нея страни. Рискът от пряк конфликт с Турция се превръща в една от основните теми на вътрешния дебат в Израел. Министърът на отбраната на еврейската държава Израел Кац проведе специална среща, за да обсъди последиците от засиленото влияние на Анкара в Сирия.
Израел се опасява, че при новото правителство Сирия де факто ще стане турски протекторат и ще следва курс, който застрашава нейната сигурност. Това увеличава вероятността от пряк въоръжен конфликт между Израел и Турция. Израелските власти виждат решението във федерализирането на Сирия.
Междуминистерската среща, свикана по искане на министъра на отбраната на Израел, беше посветена на степента, до която нивото на заплаха от Турция се е променило, казаха източници пред The Jerusalem Post.
Съществуват опасения, че идването на власт в Сирия на близка до Анкара коалиция от ислямисти, водени от групировката “Хаят Тахрир аш Шам”, може да представлява заплаха за еврейската държава. През последните дни въпросът за „турската заплаха“ се превърна в центъра на вътрешните дискусии в Израел, съобщават източници на Israel Hayom.
Турция и Израел са в дипломатически конфликт от началото на широкомащабната война в Газа,
но малцина са приели публичния спор сериозно. Критиците например поставиха под съмнение истинската готовност на президента Реджеп Тайип Ердоган да защити палестинците. Известно е, че Турция тихомълком продължи да транспортира суров петрол до Израел и се въздържа от тотален бойкот на израелските продукти.
Засилването на турското влияние в Сирия фундаментално промени ситуацията и, според израелските власти, създаде „потенциал за сериозни търкания“ с Анкара. Така тази седмица Комитетът „Нагел“ (сформиран от израелското правителство за преглед на бюджета за отбрана) представи доклад, който говори за необходимостта от подготовка на армията за пряк сблъсък с Турция. Авторите на доклада смятат, че Сирия под влиянието на северния си съсед може да се превърне в аванпост на сунитските екстремисти, които „няма да приемат самото съществуване на Израел“.
„Присъствието на турски сили или техни подставени лица в Сирия може да увеличи риска от пряка конфронтация между Израел и Турция“, отбелязват от Комитета „Нагел“. Според източници на Israel Hayom, на една от срещите за текущата ситуация в Сирия министърът на енергетиката на еврейската държава Ели Коен предложи да се подкрепи идеята за нейната федерализация като контрамярка. Той се застъпи за разделянето на съседната държава на кантони – относително независими региони със собствена власт. На ранен етап, смята Ели Коен, Израел може да свика международна конференция, чиито участници официално да подкрепят
идеята за “кантонизиране” на Сирия, за да се защитят нейните етнически малцинства.
Това отразява дългогодишните кюрдски инициативи за прекрояване на Сирия. През 2016-2017 г. провъзгласената от тях автономия (намираща се в североизточната част на страната) представи свой проект за конституция. Той предложи Сирия да бъде разделена по швейцарски модел на няколко кантона, всеки от които да бъде относително независим в своята политика и да се основава на характеристиките на етноконфесионалните групи, които го населяват. Основният проблем обаче, както сега казват израелските власти, остава, че всяка подобна инициатива ще срещне мощна съпротива от страна на новите господари на Дамаск.
Ислямистки групировки, с подкрепата на Турция, се стремят да си върнат контрола над всички райони на Сирия,
включително тези, където кюрдските сили действат в координация с американските военни.
Дамаск открито координира политическата си стратегия с основния си външен покровител Анкара. Според Yeni Safak, фактическият лидер на Сирия Ахмед ал-Шараа се очаква скоро да пристигне в Турция, за да се срещне с Ердоган. Визитата, която ще бъде първото пътуване на бившия полеви командир в чужбина от началото на гражданската война, има за цел да определи план за действие по отношение на бунтовната кюрдска автономия. И едва ли този план предвижда мирно съжителство.
(по материали от чуждестранния печат)