Тълкувателно дело във Върховния административен съд, образувано по искане на временния главен прокурор Борислав Сарафов, ще изяснява практиката по дела за обществен достъп до информация по разследвания и проверки. Искането е мотивирано с възникването на противоречива практика по прилагането на Закона за достъп до обществена информация в последните 5 години, след като делата по него станаха едноинстанционни и подсъдни само на административните съдилища.
Както може да се предполага, разнобоят е по въпроса за приложението на понятието “обществена информация”, която законът дефинира като „всяка информация, свързана с обществения живот в България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените субекти“. Докато делата бяха подсъдни и на ВАС, той приемаше че актовете по досъдебните производства и на прокурора по предприемане на действия по разследването или по прекратяването и спирането му или внасяне на обвинителен акт не са обществена информация. За такава бяха признавани само актовете на органите на съдебната власт, които представляват административноправна дейност.
След изключването на ВАС от тези дела обаче административните съдилища начело със софийския започнаха да разчупват това ограничително тълкуване предвид изключителното правомощие на прокуратурата да повдига и да поддържа обвиненията за престъпления. Практика, която очевидно не се харесва на държавното обвинение, което държи да предоставя на обществото единствено по своя преценка информация по проверки и разследвания.