Панамският президент може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Панамски канал Ship_passing_through_Panama_Canal

Панамският президент Хосе Раул Мулино може да реши да сезира Съвета за сигурност на ООН, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп не спре да оказва натиск върху страната по въпроса за Панамския канал. За това пише вестник “Политико”.

Както съобщава изданието, цитирайки бившия панамски президент Ернесто Перес Баладарес, Мулино му е казал насаме в сряда тази седмица, че ако Тръмп продължи да заплашва страната му, той може да отнесе този въпрос до Съвета за сигурност на ООН (през 2025-2026 г. страната е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН).

Както заяви бившият президент на Панама в интервю за изданието,

Мулино чака встъпването в длъжност на Тръмп, за да оцени по-нататъшното развитие на ситуацията.

„Той каза, че ще предприеме повече действия след 20 януари (деня на встъпването в длъжност на Тръмп), ако новоизбраният президент Тръмп настоява по този въпрос“, отбелязва Баладарес.

Според Politico, коментарите на Мулино са били реакция на думите на Тръмп, който отказа да даде гаранции, че няма да използва военна сила, за да си върне контрола над Панамския канал и да анексира Гренландия, която е самоуправляваща се провинция в рамките на Кралство Дания, към територията на САЩ.

По-рано Тръмп заяви, че

Съединените щати може да поискат връщане на контрола над Панамския канал,

ако настоящите условия за използването му не бъдат преразгледани. Той разкритикува високите тарифи за транзит по маршрута, като подчерта, че предаването на контрола над канала през 1999 г. е “жест на сътрудничество”, а не отстъпка на други страни. Мулино заяви, че суверенитетът над канала и независимостта на Панама не могат да бъдат предмет на преговори.

Панамският канал, открит през 1914 г., е построен и контролиран от Съединените щати. Договорът от 1977 г. определя постепенното прехвърляне на канала към Панама, като процесът е завършен през 1999 година. Споразумението предвижда неутралитет на канала и неговата достъпност за световната търговия. Той остава критичен път за световната икономика и ключов интерес на САЩ.

Разположението на страната на Панамския провлак е стратегическо.

Така тя контролира Панамския канал, който свързва Атлантическия и Тихия океан.

Панама е един от най-големите финансови, търговски и транспортни центрове в Латинска Америка. Голяма роля в икономиката на страната играе именно Панамския канал, през който минават годишно над 14 хил. кораба (даващи приход от около 500 млн. щатски долара). В страната действат американски капитали. Водеща промишлена дейност е корабоплаването.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст