Правителството на САЩ все още проучва въпроса за налагането на санкции срещу петролния сектор на Венецуела и последиците от подобен ход. Това обяви в петък президентът на САЩ Джо Байдън.
„Все още се проучва по отношение на това какво въздействие ще има и дали горивото просто ще бъде заменено от Иран или нещо друго. Така че важното е какво ще се случи след това. Не получих ясен отговор, но ако имах повече време, бих могъл да го направя“, каза президентът.
В петък напускащата администрация на Байдън наложи нови санкции на Венецуела.
Сред санкционираните са президентът на държавната нефтена и газова компания на страната PDVSA Хектор Обрегон, министърът на транспорта на републиката и ръководител на авиокомпания Conviasa Рамон Веласкес, както и заместник-министърът на вътрешните работи, правосъдието и мира Феликс Рамон Осорио Гусман. Освен това се налагат санкции на бивши и настоящи служители на службите за сигурност и правоприлагащите органи. САЩ предприеха тези мерки заедно с Канада, страните от Европейския съюз и Обединеното кралство.
Освен това Съединените щати увеличиха наградата на 25 милиона долара за информация, водеща до ареста и осъждането на президента на Венецуела Николас Мадуро.
Основен стопански отрасъл във Венецуела е добивът и износът на нефт
и добив на природен газ. Страната разполага с огромни нефтени запаси във и около езерото Маракайбо. Днес Венецуела е водещ производител на петрол.
До национализирането на нефтената индустрия ( 1975 г.) много чуждестранни компании участват в разработката на нефтените полета. Част от от добивания нефт се преработва в страната, покрай износът на суровинита е развито и корабостроенето.
Ефектите от кризата в края на първото десетилетие на XXI век причиняват нови проблеми на Венецуела.