Търговията на “Софийска стокова борса” е рекордна с оборот от над 844 млн. лв.

пари, Moldindconbank

Търговията на “Софийска стокова борса” през миналата година е рекордна от нейното създаване. Оборотът е достигал 844.57 млн. лв. при 433 млн. лв. за 2023 г., което е увеличение с около 95 на сто на годишна база. Това отбелязва в интервю за БТА Васил Симов, главен изпълнителен директор на стоковата борса. 

“Хубавото е, че този оборот става по време на сложната обстановка в България и в чужбина. Става при многото избори и липсата на редовно правителство, по време на войните в Украйна и в Близкия изток, както и при треперенето след президентските избори в САЩ, когато цяла Европа замира и не знае какво да прави. В тази обстановка борсите по света рязко намаляват обемите си и търговците са пасивни. Точно в тази 2024 година, когато ние бяхме настроени да ни е тежко и да няма много търговия, ние постигнахме този много добър резултат”, каза Васил Симов.

Васил Симов

През миналата година се е поддържала тенденцията на все повече на брой пазарни субекти, които предпочитат борсата за реализиране на своите покупко-продажби като високо организиран, силно гарантиран и бързоликвиден открит пазар, отчитат от стоковата борса.

През 2024 година на “Софийската стокова борса” е стартирала и на електронната търговия,

която за света е нормален начин за търгуване, посочва Васил Симов. “При нас дълги години имаше само присъствени търгове, но ние успяхме да създадем наша собствена система за търговия, която помага на брокерите дистанционно да внасят оферти и да сключват сделки, запазвайки обаче и присъствената търговия”, отбелязва Васил Симов.

Тенденциите в цените на борсовите зърнени стоки са разнопосочни.

Най-много е поскъпнал слънчогледът, в по-малко степен царевицата, почти без промяна е пшеницата, а най-поевтинялата стока е захарта.

пшеница цената

При пшеницата ситуацията е по-различна, посочи Васил Симов. В САЩ поевтинява с 10 на сто до 230 долара за тон, във Франция и в България стойностите се запазват около 240 долара за тон. 

Цената на хляба се връща в нейната нормалност 

и е естествено, че тя ще скочи с тези 20 процента, коментира Васил Симов връщането на ставката от 20% ДДС от началото на годината. “Нека си спомним, че когато ставката на ДДС падна от 20 на сто на 0 на сто, хлябът не поевтиня. Цената падна малко само за една-две седмици”, казва той. Тогава това беше добра стъпка на правителството за облекчение на производителите по време на ковид кризата. Сега сме се върнали в нормалността и ковидът е зад гърба ни и не се знае коя стока е най-важната, за да бъде с намалено ДДС. Трябва да се види дали за хората не са по-важни сиренето, млякото, месото, детските дрехи и учебници, каза Симов. Иначе предпоставки за по-скъп хляб няма, защото пшеницата и по света, и в България практически не поскъпна. Повиши се цената на електроенергията, горивата и се вдигна минималната работна заплата, но не цената на пшеницата, подчерта Васил Симов.

Слънчоглед

При маслодайния слънчоглед има още по-голямо поскъпване от това на царевицата, защото са компрометирани най-големите производители на слънчоглед в света – Русия и Украйна. В България обаче се запазва реколта от 1.8 млн. тона, която е предостатъчно за нашите заводи (маслобойни) за производство на олио. 

В тази динамична 2024 година петролът се оказа най-спокойната стока.

Годината започна при цена 77 долара за барел (един барел е близо 160 литра) и приключи при същата стойност. Последните няколко месеца цената на петрола се колебаеше около 70 – 75 долара за барел, което на фона на сложната международна обстановка беше приятна изненада. 

Обществените поръчки си остават двигател на търговията на борсата. Но в тях само половината са държавните и общинските структури. Другите са частните фирми, които почват да правят и сделки помежду си, казва Симов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст